Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (17.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Cieszynie podał dane dotyczące osób przebywających w nadzorze epidemiologicznym oraz w domowej kwarantannie na terenie Powiatu Cieszyńskiego w dniu 17.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Cieszynie, które przekazała nam pełniąca funkcję rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Cieszynie Sylwia Pieczonka, wynika, że na dzień 17.03 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 306 osób przebywających w nadzorze epidemiologicznym
  • 345 osób przebywających w domowej kwarantannie
  • 4 osoby zarażone

PrzypomnijmyDozorem sanitarnym określamy sytuację w której osoba przebywająca za granicą, co do której nie istnieje podejrzenie kontaktu z osobami zarażonymi, wraca do kraju i zostaje zobowiązana do kontaktu telefonicznego z regionalnym oddziałem Sanepidu. Osoba ta na bieżąco przekazuje informację telefonicznie na temat swojego stanu zdrowia. Dotyczy to osób które nie wykazują żadnych objawów chorobowych. Osoby z tej grupy mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Kwarantanna domowa to sytuacja w której istnieje pewność, że osoba miała bezpośredni kontakt z osobą zarażoną lub znalazła się w sytuacji, w której mogła zostać zarażona. Okres kwarantanny wynosi 14 dni. W tym czasie osoba poddana kwarantannie nie może opuszczać swojego domu, a stan ten weryfikuje policja w losowych porach dnia. Należy pamiętać, że za złamanie warunków kwarantanny grozi kara 5 tys zł.

Proszę w obecnej sytuacji o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku oraz stosowanie się do zaleceń epidemiologicznych wydawanych przez władze oraz uprawnione służby, ponieważ teraz to nasze podstawowe zadanie! - apeluje Sylwia Pieczonka.

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki:

Jeśli chodzi o sytuację w kraju, szczegóły podaje Ministerstwo Zdrowia:

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-17 22:40:59
Optimist: Dla mnie kwarantanna domowa jest niejasna. Weźmy następującą sytuację. Osoba która miała kontakt z zarażonym musi być w domu. W domu jest kilka osób z rodziny. Nie wiemy ile czasu choroba się rozwija. Jeszcze przed objawami zachorowania może zarazić kogoś z nich, a nikt nie jest tego świadomy, bo objawy choroby pojawiają się później. Zarażeni członkowie rodziny, nie wiedząc o tym, wychodzą do pracy lub na zakupy i mogą zarażać kolejnych. Może się mylę, ale chyba nie tędy droga. Czy ktoś to może wyjaśnić.
2020-03-18 06:44:18
św. Patryk: kwarantanna działa w skali statystycznej, tak samo zamykanie sklepów, granic, kościołów i.t.d. - nie eliminuje zjawiska i wszystkich przypadków, ale ogranicza jego skalę
2020-03-18 09:23:30
czesiohill: Kwarantanną domową objęci zostają wszyscy domownicy. Wszyscy.
2020-03-18 09:49:36
czesiohill: Czy ktoś może logicznie wytłumaczyć, dlaczego wszystkie służby zaangażowane przy koronawirusie używają maseczek, a wszędzie tam, gdzie możliwe jest potencjalne zakażenie krzyżowe - sklepy, autobusy, przychodnie itp - tych maseczek - według przekazu ministra powołującego się na wytyczne WHO - nie powinno się używać? Dlaczego - wg przekazu tegoż ministra i osób odpowiedzialnych - nie są potrzebne testy na potwierdzenie zakażenia, mimo że WHO zaleca ich przeprowadzanie w jak największej ilości? Odnoszę wrażenie, że rządzący tym państwem dostosowują przekaz do swojego przygotowania - maseczek nie trzeba, bo ich nie mamy. Testów nie trzeba, bo ich nie mamy, a dla nas wystarczy. Rząd czeski wczoraj rządowym samolotem sprowadził z Chin szybkie testy - wynik z krwi jest w ciągu pół godziny. U nas przetestowana obsługa karetki na wyniki czekała cały dzień w tej karetce. Prymator Pragi nakazał w miejscach publicznych - metro, sklepy itd - nosić maseczki, szale przykrywające usta lub w ostateczności przysłaniać chusteczkami nos i usta pod groźbą kary. Premier Babisz i spółka w telewizji występują w maseczkach. U nas PAD obwozi się po kraju w ramach kampanii wyborczej. W Czechach trwa kampania noszenia maseczek pod genialnym tytułem "JA CHRONIĘ CIEBIE, TY CHRONISZ MNIE". Znowu są od nas mądrzejsi tak jak na przestrzeni wieków?
2020-03-18 10:30:38
Halos: czesiohill: podaj proszę rzetelne źródło dla tej informacji o 30 minutowych testach które czeski rząd kupił.
2020-03-18 10:47:58
czesiohill: do Halos - proszę bardzo. Jeśli trzeba przetłumaczyć, to napisz. Úkolem letců bylo z Číny přivézt testy, které jsou určeny pro rychlé zjištění, zda lidé s podezřením na nákazu koronavirem jsou skutečně infikováni. Výsledky testů by měly být k dispozici do půl hodiny, výsledek z dosud používaných testů byl znám až po několika hodinách. Nákaza u dovezeného typu není zjišťována stěrem, ale z krve. I poszukaj sobie godziny 06.10 Tam to jest https://zpravy.aktualne.cz/domaci/online-koronavirus-karantena-cesko/r~5ed4192666b311eab115ac1f6b220ee8/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_content=default&utm_term=position-1&utm_campaign=Aktualne
2020-03-18 10:58:21
Halos: czesiohill: Dzięki, będę sobie to śledził.
2020-03-18 11:33:00
czesiohill: I tym sposobem Czesi mają 150 000 testów przy 9 mln obywateli.
2020-03-18 11:41:04
czesiohill: I coś nowego z Czech: Władze Republiki Czeskiej uchwaliły ZAKAZ WYCHODZENIA BEZ MASECZKI, który obowiązywał będzie od dzisiaj od godziny 18.00 Vláda schválila zákaz vycházení bez roušky, který má platit od dnešní 18. hodiny. Deníku N to potvrdil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na projednávání nařízení upozornilo Aktuálně.cz.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: