Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Korki i zmiany na granicy!

Dzisiejszy poranek dla osób zmierzających do Czech znów okazał się pełen niespodzianek. Po stronie czeskiej pojawiły się wzmożone kontrole, a korek na S52 sięga już kilkunastu kilometrów.

Na temat sytuacji na drogach mówi Krzysztof Pawlik - oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Zmiany na granicy

19.03 na terenie Czech wprowadzono rozporządzenie zmieniające warunki przekraczania granicy. O ile przez weekend ruch nie był duży i nie obejmował osób zmierzających do pracy, problem nie był zauważalny. Sytuacja zmieniła się w poniedziałek gdy ludzie ruszyli do pracy.

Zobacz rozporządzenie, dostępne również w języku angielskim - Modelové situace k výjimkám

Zmieniła się definicja tzw. „pendlera” czyli osoby warunkowo wjeżdżającej na teren Republiki Czeskiej. Wpuszczane będą tylko osoby które:

  • pracują w odległości mniejszej niż 100km od granicy w linii prostej od punktu przekroczenia
  • z tytułu pracy przekraczają granicę co najmniej trzy razy w tygodniu
  • posiada książeczkę ewidencyjną na pieczątki graniczne

Osobą uprawnioną do przekraczania granicy z tytułu pracy nie są już:

  • osoby pracujące w Austrii
  • osoby pracujące w Niemczech

Książeczka ewidencyjna

Jeśli nie posiadasz książeczki ewidencyjnej, otrzymasz ją od funkcjonariuszy na czeskim posterunku granicznym. Warto pamiętać, że wydłuża to procedurę. W książeczce podaje się imię, nazwisko, miejsce pracy z danymi pracodawcy oraz miejsce zamieszkania.

Policja uzupełnia następujące dane:

  • data przekroczenia granicy
  • pieczątka
  • podpis funkcjonariusza

Analogicznie, powyższe dane po powrotnym przekroczeniu granicy.

Rygorystycznie przestrzegane jest również obowiązkowe posiadanie maski ochronnej. Pojawił się pomiar temperatury – jeśli osoba ma temperaturę wyższą niż 37,5 stopnia Celsjusza, jest zawracana do Polski.

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Izabelę Wołłejko-Chwastowicz, konsul generalną RP w Ostrawie.

Zaostrzenie norm jest wynikiem m.in. nadużywania statusu osoby uprawnionej do przekraczania granicy z tytułu wykonywanej pracy. Część tych osób wykorzystywało sytuację aby wyjeżdżać do Czech na zakupy. Jeszcze dziś zwołane będzie specjalne posiedzenie z udziałem premiera Republiki Czeskiej, podczas którego omawiany będzie temat całkowitego zamknięcia granic.

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-23 16:22:27
yamah: Cały czas powtarzam że z Czechami to tylko problemy... A hasło w stylu (cyt) : "...część tych osób wykorzystywało sytuację aby wyjeżdżać do Czech na zakupy", mógł wymyślić tylko czeski fantasta. Cóż my niby mielibyśmy tam kupować, skoro oni wszystko kupowali u nas? Tym bardziej teraz, kiedy prawie wszyscy siedzimy w domach. Naprawdę powód do wzmożenia kontroli jak "Czeski film".
2020-03-23 16:59:57
M53: A ja zazdroszczę Czechom tak odpowiedzialnego rządu. Nieważne, kto co kupował niedawno-ważne by teraz ograniczyć zagrożenie. Nie wszyscy siedzą w domach, zwłaszcza Polacy lekceważą zagrożenie i to u na będzie niedługo "czarny polski film" . Niedawno Polacy przeprawiali się przez Olzę po wódę. Nie da się ukryć ze my jako społeczeństwo, na co dzień, jesteśmy lekkomyślni. Z drugiej strony fajnie. że potrafimy się zorganizować i wspomagać, bo na nasz kiepski rząd nie ma co liczyć.
2020-03-23 17:18:36
: Szef KPRM Dworczyk mówi "nie doceniliśmy zagrożenia", służba zdrowia w rozsypce, rząd po raz kolejny obiecuje "będą testy" a w zamian oferuje nam aplikację na smartfony, i tylko propaganda nadaje bez zakłóceń - władza staje po raz pierwszy przed poważnym problemem i nagle się okazuje, że państwo polskie jest bezsilne i bezradne wobec zagrożenia, potraf jedynie straszyć wysokimi karami za wychodzenie z domu, coraz większy wszędzie chaos, bałagan, dezinformacja - a to dopiero początek
2020-03-23 18:21:28
Bugs: Państwo chroni swoich obywatel przez wprowadzenie kwarantanny dla potencjalnie chorych. Ty jako chory masz siedzieć na dupie w domu i się podporządkować, złamanie zakazu i narażanie na zakażenie innych podlega karze, w chinach dostałbyś kulkę w łeb. /pusty jak widać/
2020-03-23 21:16:12
: przeczytane w necie, nic dodać, nic ująć: "Rząd rozegrał epidemię po mistrzowsku. Minimalna ilość testów - mała liczba zakażeń. Tutaj popełnił drobny błąd, twierdząc, że nie ma potrzeby przeprowadzenia testów u ludzi nie wykazujących zdecydowanych objawów choroby, o ile nie są oni członkami rządu. Potrafił natomiast bezkarnie zrujnować ledwo dychającą służbę zdrowia. Opróżniono oddziały szpitalne z ciężko chorymi pacjentami, zlikwidowano problem diagnostyki i terapii onkologicznej, czas oczekiwania na karetkę jeżeli miało się zwykły zawał serca a nie należy się do elity rządzącej albo chorych zakażonych koronawirusem znacznie się wydłużył. O gospodarce w ogóle nie ma co mówić: mamy mnóstwo pieniędzy - w druku. To się podoba. Do czasu."
2020-03-23 21:23:42
tom lem: ... raczej przeczytane w wybiórczej, bo ty Patryku więcej nie trawisz ;-)
2020-03-23 23:43:14
xawery.kowalski: Rozumiem kłopoty na granicy, rozumiem kolejki, ale dlaczego do jasnej cholery, te debile stały tak że uniemożliwiały wjazd i zjazd z S52?? Dlaczego policja nie zrobiła porządku?? Czy nie powinno się tak stać na drodze żeby nie blokować zjazdów??
2020-03-24 07:00:17
: xawery - blokują nie zjazdy, ale oba pasy, na zjeździe cię każdy przepuści o ile do niego dotrzesz z zablokowanego pasa - i to nie debile tylko kierowcy stosujący się do przepisów - trzeba pytać o Policję, ta najwyraźniej działa tak jak całe państwo, chaos i bezradność, najlepsi są w sypaniu konfetti na ministrów
2020-03-24 07:38:33
: no właśnie, Policja - rząd sobie Policję chwali: === "Rząd nie widzi nic nadzwyczajnego w zaangażowaniu policji i orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej w obchody 28. urodzin Radia Maryja. Z informacji przekazanych przez MSWiA i MON, wynika, że policja pojawiła się tam służbowo, a orkiestra grała w ramach wykonywania "statutowych zadań”" === tak, u Rydzyka służbowo, a dla nas, na granicy czy gdziekolwiek, się bezgranicznie poświęcają
2020-03-24 10:08:49
m.emer: oj Patryk, Patryk... trzeba chyba przypomnieć ci twój wpis z innego artykułu: "2020-03-22 07:01:59 św. Patryk: zakompleksione polskie buractwo znalazło tu pole do popisu - i bardzo dobrze, niech nikt nie ma złudzeń" No i to by było na tyle... tekst godny autora, zwłaszcza tutaj.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: