Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kontener do zadań specjalnych

Ogromny kontener służący do wywożenia śmieci stanął na cieszyńskim rynku, tym razem jednak pełnił zupełnie inną funkcję - stał się miejscem edukacji ekologicznej.

Zielony kontener zawitał do Cieszyna, a wraz z nim całe mnóstwo atrakcji, między innymi gry, warsztaty, prezentacje. A wszystko po to, by zwrócić uwagę najmłodszych mieszkańców miasta na problem gospodarki odpadami.

Wizyta Zielonego Kontenera rozpoczęła się w Cieszynie od konferencji prasowej inaugurującej projekt „Kwiaty zamiast śmieci”. Podczas spotkania prowadzący przybliżyli dobre praktyki w zakresie gospodarki odpadami, a także ideę ogromnego kontenera, który do tej pory służył do wywożenia śmieci, a teraz pełni funkcję - miejsca edukacji ekologicznej.

- Staramy się zwrócić uwagę dzieci i młodzieży na zasadę trzech "R" (reduce, resuse, recycle). Najlepszym sposobem według nas na pozbywanie się śmieci jest po prostu nieprodukowanie ich. Mamy na to realny wpływ. Warto sobie uzmysłowić również to, że coś co dla nas jest śmieciem, na przykład stara gazeta czy książka - dla kogoś innego może mieć jeszcze wartość. Nie musimy tych rzeczy wyrzucać, ale zastanówmy się czy ktoś ich nie potrzebuje... - podkreśla Piotr Sokół z Fundacji Ekologicznej Arka -  Co dzieje się u nas? W naszym mobilnym centrum pokazujemy prezentację multimedialną, a wokół prowadzimy praktyczne warsztaty dotyczące segregacji odpadów.

Spotkaniu towarzyszyło układanie gigantycznych puzzli oraz gra planszowa „Segregujesz – zyskujesz”.

- Uczestnicy na planszy o wymiarach 5x3 m sami są pionkami. Poprawnie odpowiadając na pytania dotyczące recyklingu i segregacji śmieci przesuwają się do przodu – wyjaśniają organizatorzy spotkania na cieszyńskim rynku – Natomiast podczas gry EKO-Memory, która skalda się z 48 plansz do rywalizacji stają dwie klasy. Gra polega na doborze parami, jak największej ilości pasujących obrazków. Oczywiście wszystko to związane jest z edukacją ekologiczną.

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: