Koniec sezonu w BLO!

To już naprawdę koniec! W miniony weekend rozegrano ostatnią kolejkę Bielskiej Ligi Okręgowej. Decydujące rozstrzygnięcia zapadły jednak nieco wcześniej. Niekwestionowanym mistrzem została ekipa Spójnia Landek, a do zdegradowanych wcześniej Wisły Strumień, Zapory Wapienicy i Błyskawicy Drogomyśl dołączyła Bestwina. W przyszłym sezonie w rozgrywkach zobaczymy drużyny z Pruchnej, Ciśca i Kobiernic, a także spadkowicza z IV ligi MRKS Czechowice - Dziedzice.

W ostatniej, XXIV kolejce grano już o przysłowiową „pietruszkę”. Jedyną niewiadomą było to, kto zajmie miejsca na podium tuż za Landekiem. O „pudło” walczył Cukrownik Chybie, Kuźnia Ustroń, Morcinek Kaczyce i Koszarawa Żywiec.

Cała seria gier rozegrana została w sobotę (22.06) o godzinie 17.00. Spotkaniem, które zapowiadało się najciekawiej była rywalizacja Kuźni Ustroń z mistrzowską Spójnią Landek. Podopieczni Marka Bakuna walczyli o zajęcia drugiego miejsca w tabeli, lecz rozpędzona ekipa z Landeka nie zostawiła w Ustroniu złudzeń. W ostatnich sekundach spotkania gola, dającego zwycięstwo gościom strzelił Szymon Łacek. Kuźni wystarczyło to na zajęcia trzeciego miejsca w lidze.

Swojej szansy na zdobycie wicemistrzostwa nie wykorzystała Koszarawa Żywiec. W Dankowicach miejscowy Pasjonat wręcz rozbił gości, aplikując im cztery gole. Tuż przed przerwą prowadzenie dla miejscowych zdobył Marcin Stasica z rzutu wolnego, a po przerwie bramki dołożyli Chrapek, Błasiak i Wydra.  Koszarawa kończy sezon dopiero na piątym miejscu.

Wydawało się, że przed Morcinkiem szansa na zajęcie drugiego miejsca w tabeli jest ogromna. „Górnicy” na własnym stadionie podejmowali zdegradowaną już Błyskawicę Drogomyśl i byli murowanymi faworytami. Niestety skończyło się jak tydzień wcześniej w Żabnicy. Do przerwy wynik był jeszcze nierozstrzygnięty. Prowadzenie gościom dał Flejszman, a chwilę póżniej wyrównał po strzale głową Łyżwa. W drugiej części gry z gospodarzy wyraźnie uszło powietrze. Trzy ciosy Kaczycom zadał Robert Grzesik i Drogomyśl zakończyła ten nieudany sezon miłym akcentem. Morcinek spadł na szóste miejsce w lidze.

Potknięcia rywali wykorzystał Cukrownik Chybie. W derbach „Żabiego Kraju” podopieczni Andrzeja Myśliwca pokonali przedostatnią w tabeli Wisłę Strumień 2:1.  Zaczęło się od niespodziewanego gola dla gości. Prowadzenie zdegradowanej drużynie dał po strzale głową Dariusz Indyk. Po dwóch minutach był już remis. Bramkę zdobył dla Chybian niezawodny Rafał Szczygielski, który w drugiej połowie dołożył drugie trafienie. Cukrownik kończy sezon tuz za plecami landeckiej Spójni.

Rzutem na taśmę przed spadkiem do A-Klasy obroniła się Skałka Żabnica w Wilamowicach. Gola na wagę trzech punktów, dających bezpieczne miejsce w ligowej tabeli zdobył w drugiej części gry Marcin Kohutek. Mało brakowało, a niedawny III-ligowiec występowałby w A-Klasie.

W przyszłym sezonie w „okręgówce” zobaczymy kilka nowych zespołów. Z IV ligi spada ekipa z Czechowic. Awans wywalczyły: LKS 99 Pruchna z podokręgu Skoczów, Soła Kobiernice z podokręgu bielskiego, a także Maksymilian Cisiec spod Żywca.

Bardzo ciekawa w przyszłym sezonie będzie rywalizacja w skoczowskiej A-Klasie. Wystąpią w niej spadkowicze Wisła Strumień i Błyskawica Drogomyśl, wracają Kończyce Małe, a zbroi się przed sezonem cieszyński Piast. Dawno rozgrywki na szczeblu klasy A nie zapowiadały się tak interesująco.