Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koniec papierowych recept

Od 8 stycznia 2020 roku na terenie całego kraju Ministerstwo Zdrowia rusza z wielką rewolucją w receptach. Recepty papierowe znikną i zostaną zastąpione elektronicznymi.

 Lekarz wystawi nam e-receptę tak, jak dziś papierową z tą różnicą, że zapisuje ją w systemie informatycznym. Pacjent, który poda swój numer telefonu i adres e-mail w Internetowym Koncie Pacjenta podczas logowania się, otrzyma wiadomość SMS lub maila z 4-cyfrowym kodem. Wystarczy, że w aptece go poda wraz z numerem PESEL pacjenta, na którego została wystawiona e-recepta, by aptekarz wydał lek.

Praktycznie we wszystkich ośrodkach zdrowia oraz aptekach pacjenci są na bieżąco informowani o konieczności zakładania indywidualnych Internetowych kont pacjenta. Nazwa może nieciekawa ale założenie tego nie jest już takie groźne. Po prostu wchodzimy na stronę www.pacjent.gov.pl i wybieramy „zaloguj się”. Osobiście bez użycia wzroku uczyniłem to sam, więc myślę, że każdy zrobi to również samodzielnie.

Każda osoba, która podczas wizyty lekarskiej będzie otrzymywała receptę z lekarstwami nie otrzyma jej na papierowej recepcie tylko na e-recepcie, która będzie dostępna w każdej z aptek na terenie całego kraju. Ważność recepty będzie uzależniona od rodzaju leku i lekarz wystawiający ją zaznaczy okres ważności. Maksymalnym okresem będzie 12 miesięcy.

W sytuacji, kiedy nie korzystamy z telefonu komórkowego ani maila, lekarz da nam wydruk z kodem kreskowym i innymi danymi znajdującymi się na recepcie, który pozwoli na wykupienie leku. Recepty papierowe będą realizowane bezterminowo. To dlatego, że w wyjątkowych sytuacjach lekarz faktycznie taką tradycyjną receptę będzie mógł wystawić. Np. jeśli zabraknie prądu, nie będzie mieć dostępu do internetu lub będzie awaria systemu informatycznego. Papierowe recepty będą mogły być wystawione przez lekarza także podczas wizyty domowej.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: