Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Konie z Górek: 66-latek z zarzutami

66-latek z Górek Wielkich odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Grozi mu nawet 5 lat wiezienia.

O sprawie wychudzonych, zaniedbanych koni pisaliśmy w środę (27.03.2024) Brudne, zawszone, wychudzone. Gehenna koni z Górek Wielkich  Pisaliśmy również o odpowiedzi Wójta Gminy Brenna na pojawiające się w sieci zarzuty w stronę breńskiego urzedu.  Konie w Górkach: Wójt Brennej Odpowiada 

Kontrola Powiatowego Lekarza Weterynarii

Pierwszy zawiadomienie o możliwych nieprawidłowościach na terenie Górek Wielkich otrzymał Powiatowy Lekarz Weterynarii, który w następstwie tej informacji skontrolował gospodarstwo.  

- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie informuje, że otrzymał w dniu 04.03.2024 r. informację od przedstawiciela Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „AS” Animals Security o zgłoszeniu im niewłaściwych warunków utrzymania zwierząt w Górkach Wielkich. W wyniku powziętej informacji umówiono wstępną kontrolę na 10:30 w dniu 08.03.2024r. Dodatkowo w dniu 07.03.2024 Powiatowy Lekarz Weterynarii otrzymał informację o niewłaściwych warunkach utrzymania koni na powyższej posesji z zastrzeżonego numeru telefonu. W dniu 08.03.2024 pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Cieszynie wraz z przedstawicielem Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt „AS” Animals Security, udali się pod wskazany adres, celem przeprowadzenia doraźnej kontroli obiektu i pastwisk. Kontrolę prowadzono również w dniach 11.03.2024 r. i asystowano przeprowadzającemu w dniu 12.03.2024 r. badanie kliniczne koni lekarzowi weterynarii.

Stwierdzone na miejscu uchybienia, takie jak:

- doprowadzenie do skrajnego wychudzenia koni; świadome - potwierdzone ustnie w trakcie kontroli i protokolarnie informacje o zbyt małej ilości karmy podawanej koniom oraz braku stałego dostępu do wody opasów i cieląt; brak śladów resztek karmy w boksach i na wybiegach; użytkowanie do jazd pod siodłem sztuk wychudzonych i z widocznymi urazami,

- niezapewnieniu leżącemu w boksie koniowi znajdującemu się w stanie skrajnego wychudzenia właściwej opieki weterynaryjnej (w ocenie kontrolujących zwierzę leżało w boksie kilka dni ). Dopiero po interwencji kontrolujących do widocznie cierpiącego zwierzęcia przyjechał lekarz weterynarii, który po ocenie stanu klinicznego i uzyskaniu zgody właścicielki dokonał eutanazji zwierzęcia.,
- zaniedbania dot. utrzymania zwierząt i zapewnienia im właściwych warunków bytowania w ocenie Powiatowego lekarza Weterynarii w Cieszynie naruszają zapisy art. 6 ust 2 pkt. 3,10 i 19 oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt – informuje nas Powiatowy Lekarz Weterynarii, Bogusław Kubica w przesłanym do Redakcji piśmie odpowiadającym na nasze pytania.

Kontrola doprowadziła do zawiadomieniu organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa:

- Ze względu na stan zwierząt oraz odmówienie przez ich posiadacza wykonywania ciążących na nim obowiązków, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie w dniu 18.03.2024r. podjął decyzję o zawiadomieniu organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz złożył informację do Wójta Gminy Brenna o odebranie 7 koni dotychczasowemu właścicielowi – podaje Kubica.

Odebranie zwierząt

 Kilka dni po otrzymaniu zawiadomienia, jakie złożone zostało przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie, mundurowi wkroczyli na teren gospodarstwa.

- Wspólnie z policjantami weszły tam także służby weterynaryjne oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt AS i Fundacja Viva, która finalnie, interwencyjnie zabezpieczyła zwierzęta. Na miejscu okazało się, że przebywające tam konie utrzymywane były w fatalnych warunkach. Były brudne i wycieńczone, a ich stan wymagał natychmiastowej pomocy weterynaryjnej. Według lekarzy zwierzęta utrzymywane były w stanie zagłodzenia, nieleczonej choroby i w niewłaściwym pomieszczeniu oraz nie miały zapewnionych warunków zgodnie z ich potrzebami. Decyzją obecnych na miejscu osób 66-latkowi zostało odebranych interwencyjnie łącznie 7 koni, ponieważ ich stan oraz warunki, w jakich przebywały, zagrażały ich życiu i zdrowiu. Zwierzęta trafiły pod opiekę Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA!  - informuje oficer prasowy cieszyńskiej Komendy Powiatowej Policji, podkomisarz Krzysztof Pawlik.

Policjanci w związku z wszczętym postępowaniem przeprowadzili czynności procesowe, w których trakcie trakcie zabezpieczono niezbędne dla postępowania dowody.
 - Za znęcanie się nad zwierzętami poprzez utrzymywanie ich w niewłaściwych warunkach oraz w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa właścicielowi grozi kara do 3 lat więzienia. Jeżeli sąd uzna, że sprawca działał ze szczególnym okrucieństwem, kara może wynieść do lat 5. W razie skazania za to przestępstwo sąd orzeka nawiązkę w wysokości od 1000 zł do 100 000 zł na wskazany cel związany z ochroną zwierząt – informuje Pawlik.

 

Pamiętaj!

Jeśli masz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem, to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@cieszyn.ka.policja.gov.pl
Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za którego pośrednictwem istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew.
Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-03-29 16:19:46
Efob: Sk........syny wiesniaki,niech was wszystkich szlak trafi,bo to co dzieje sie na tych patologicznych gospodarstwach i ogolnie,to jest zgroza,ale do kosciola laza,tylko po co.Grzesznicy,niech placi dozywocie za leczenie tych zwierzatek,gnoju !!
2024-03-29 20:44:07
Marx.: Nie śpieszyłbym się z oskarżeniami. Z tego co się orientuję to prawdziwy Polak jest, patriota i chrześcijanin.
2024-04-02 11:48:43
Efob: Marx...patriota i chrzescianin ? to przyklad ,do czego takie kanalie koscielne i patriotyczne sa zdolne,to najwieksze zlo ktore trzeba tepioc !!!!
2024-04-02 18:09:38
szamot: A czemu nie podawają nazwiska niech wszyscy wiedzą kto mieszka w Górkach
2024-04-09 12:38:06
Zdzisław63: Szczerze, byłem tam dzień wcześniej konie były wyczyszczone zadbane, nie miały żadnych obrażeń zagrażających ich życiu. Owszem dwa z tych koni nie były urodziwe - konie powyżej 20 lat i czas na nich odbił swoje znamię. Kiedy je zabierano to wcześniej przebywały na łące / jak co dzień/ dlatego były całe od błota i mokre na dodatek. Owszem jeden koń / klacz była wychudzona/ ponieważ najprawdopodobniej miała problem z zębami. Ale był zamówiony lekarz "dentysta" dla koni oraz miały zostać przeprowadzone badania krwi / jak co roku/. Możecie krytykować i pisać co chcecie, ale nie zmeinia to faktu że w tym artykule zawarte są kłamstwa! I tak żaden z koni nie był zawszony!!! Dalej kolejne kłamstwo! "- niezapewnieniu leżącemu w boksie koniowi znajdującemu się w stanie skrajnego wychudzenia właściwej opieki weterynaryjnej (w ocenie kontrolujących zwierzę leżało w boksie kilka dni )" Ten koń był w pensjonacie. Właściciel tego konia codziennie go odwiedzał i czyścił. Mało tego kiedy ten koń leżał w boksie "pracownicy Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Cieszynie" - weterynarze jak i ci z tego Animals Security chodzili koło tego konia i mu nic nie pomogli. Tak, dopiero kontrolujących sam nie podjął się zbadania tylko gospodarzowi podał numer do kol weterynarza który przyjechał i uśpił na życzenie właścicielki tego konia! Są świadkowie którzy to mogą zaświadczyć! Reasumując proszę przeczytać z uwagą cały post i chronologię dat postępowania tych "obrońców zwierząt" Bo z tego jasno wynika że zawłaszczenie tych koni było celowym działaniem. Zasady: przeprowadza się kontrolę, wniosku przekazuje się kontrolowanemu gospodarzowi, daje czas na zrealizowanie tych wniosków. W tym wypadku dentysta badanie krwi itd. i następnie powtórna kontrola po wyznaczonym czasie. Nie jestem za znęcaniem się nad zwierzętami, a obserwując giełdę koni jakie są do sprzedaży to wiele z nich jest bardziej wychudzonych niż ta najchudsza klacz. A ten wałach na tej fotografii ma naturalną budowę / ma swoje lata / jest brudny i mokry jak wspomniałem "ściągnięty" prawie co łąki! I jeszcze jedno dzień wcześniej na tym koniu jeździło troje dzieci na krytym padoku a na innym zajęcia miało dziecko z hipoterapii. Tak będzie sprawa w sądzie tylko ze z powództwa właściciela koni za bezpodstawne zabranie mu koni i zniesławienie i oszczerstwa.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: