Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koniaków w TVP POLONIA 26.12.2010

W niedzielę 26 grudnia 2010, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, TVP POLONIA o godzinie 13.00 , przeprowadzi na żywo transmisję Mszy Świętej z Kościoła Św. Bartłomieja w Koniakowie. 

W liczącym sobie ponad 100 lat kościele parafialnym w Koniakowie zagości TVP Polonia. Jak mówi ks. kanonik Jerzy Kiera - Postaramy się pokazać całą nasza tradycję i góralską kulturę zawsze obecną także w Kościele Katolickim.

Warto przypomnieć  ks. kan. Jerzy Kiera proboszcz  parafii w Koniakowie został nagrodzony w tym roku, laurem Srebrnej Cieszynianki.

Piękny kościół, usytuowany na wzgórzu w centrum wsi, z obrazem Matki Boskiej Czestochowskiej autorstwa Jana Wałacha, w ołtarzu głównym, w drugi dzień świąt zaprasza wszystkich do siebie.

Księża ubrani będą w ornaty zdobione koronką koniakowską i tradycyjnymi haftami. Mieszkańcy ubiorą się w stroje góralskie.W śpiewanie kolend i pastorałek włączą się liczne kapele góralskie z Koniakowa. Muzycy tychże kapel, przyniosą  stare tradycyjne instrumenty muzyczne, wśród nich: heligonki, rogi pasterskie , czy kozy.

W procesji z darami eucharystycznymi wierni poniosą najcenniejsze skarby tradycji mieszkańców tej ziemi: dzieci - połaźniczki, z którymi w okresie Świąt BN odwiedzają sąsiadów kolendujac, a starsi - piękne koronki, czy owcze runo. Pojawi się też świeca wigilijna - symbol wrażliwości i ofiarności koniakowskich prafian na potrzeby innych. - mówi proboszcz.

źródło: własne
dodał: WT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: