Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koncert świąteczny PZKO

W sobotę 19 grudnia w Domu Kultury Trisia w Trzyńcu zorganizowano tradycyjny już Koncert Świąteczny Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej. Zaprezentowały się zespoły folklorystyczne działające pod skrzydłami PZKO, tak poszczególnych jego Miejscowych Kół, jak i Zarządu Głównego - reprezentacyjny zespół PZKO ''Olza'' czy po raz pierwszy jego dziecięcy narybek ''Rytmika''.

Motywem przewodnim był wigilijny wieczór i strómek (choinka) ze znajdującymi się pod nim podarunkami. A podarunkami tymi były właśnie występy poszczególnych zespołów, stanowiące prawdziwą duchową ucztę tak dla miłośników folkloru, jak i polskości. Metaforycznie także można by to odczytać jako przekaz mówiący, że świąteczny prezent to niekoniecznie musi być coś materialnego. Koncert będący duchową ucztą, wspólnie spędzony czas może okazać się lepszym i bardziej wartościowym dla obdarowanego prezentem, aniżeli kolejny przedmiot.

A więc konferansjer, którym był Tadeusz Filipczyk, a pomagała mu rodzina i tradycyjnie najmłodsza wnuczka przynosiła spod strómka prezenty zapowiadał kolejne zespoły. A były to zespoły folklorystyczne od Mostów koło Jabłonkowa po Hawierzów i Górną Suchą. Zatańczyła Olza, Bystrzyca z Łączką, Oldrzychowice, Młode Oldrzychowice, Błędowice, Suszanie, Zaolzi z Zaolzioczkiem oraz Gorole.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: