Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koncert Muzyki Żydowskiej

W sobotę 24 stycznia o godzinie 16.00 w kościele ewangelicko- augsburskim w Goleszowie odbędzie się Koncert Muzyki Żydowskiej 'Przy szabasowych świecach'.

Wykonawcami będzie Orkiestra Kameralna i Soliści pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna. Nie zabraknie wśród nich obecnych uczniów i nauczycieli oraz absolwentów LOTE i GTE. Wśród wokalistów znajdą się Marta Cienciała, Aleksandra Malina, Elżbieta Zwias, Paweł Cienciała, Filip Hauptmann oraz Piotr Sikora. W orkiestrze zagrają Julia Mitas, Rafał Herma, Julia Murańska oraz Małgorzata Hauptmann. Całość poprowadzi wspomniany już wcześniej Jean – Claude Hauptmann.

Wydarzenie ma specjalny cel: - Koncert „Przy szabasowych świecach” ma przywołać pamięć o społeczności żydowskiej, która współtworzyła koloryt wiosek i miast Ziemi Cieszyńskiej. Tych, którzy przez wieki byli sąsiadami, znajomymi, przyjaciółmi. Poprzez wykorzystane podczas koncertu opowiadania, poezję oraz muzykę chcemy zbliżyć się na moment do świata, którego na naszym terenie już nie ma. Odszedł bezpowrotnie za sprawą tragicznych wydarzeń historycznych – mówi Małgorzata Hauptmann - nauczycielka języka francuskiego w LOTE i GTE i współorganizatorka koncertu.


Koncert ma za zadanie upamiętnić również więźniów podobozu KL Golleschau. - Powstał on na terenie cementowni goleszowskiej w lipcu 1942 roku i był filią obozu Auschwitz. Więźniowie, w znacznej części Żydzi z całej Europy stanowili dla nazistów tanią siłę roboczą, pracując w cementowni i kamieniołomach. Ewakuacja odbyła się w dniach 18-21 stycznia 1945 roku, kiedy to więźniowie w Marszu Śmierci udali się do Wodzisławia Śląskiego. Wielu z nich zamarzało po drodze, było dobijanych przez hitlerowców lub umarło z wycieńczenia. Świadczą o tym mogiły wzdłuż dróg, którymi szli więźniowie. W tym roku mija 70 rocznica ewakuacji goleszowskiego podobozu. Mamy nadzieję, że koncert przypomni tym co zapomnieli, a tym co nie wiedzą uzmysłowi jakich ważnych wydarzeń świadkiem był nasz region – podsumowuje Lidia Pałac, dyrektorka LOTE.

(artykuł sponsorowany)

vdka

źródło: LOTE
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: