Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

Tego dnia kierowcy samochodów są zwolnieni z opłat za korzystanie ze środków komunikacji publicznej między innymi na terenie Cieszyna. Warunkiem skorzystania z tej opcji jest wylegitymowanie się w autobusie dowodem tożsamości oraz okazanie dowodu rejestracyjnego samochodu – Samochody są wygodne, jednak emitują do otoczenia między innymi dwutlenek węgla. Dlatego, jak co roku w czasie ŚDbS staramy się zachęcić kierowców do bardziej ekologicznego podejścia i skorzystania z transportu publicznego, który w tym dniu jest dla nich darmowy – mówi Bogdan Ficek z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Inicjatywa sięga swoją historią do roku 1973, kiedy na świecie pojawił się kryzys paliwowy. Do Polski tradycja ta przyszła nieco później, jednak aktualnie wiele miast stara się zachęcić kierowców samochodów, do korzystania z komunikacji miejskiej. Nie tylko rozwiązuje to problem nadmiernego natężenia ruchu, ale również jest wyrazem świadomości ekologicznej, ponieważ w spalinach samochodowych znajdują się nawet substancje rakotwórcze, w związku z czym nadmierna ilość samochodów ma niekorzystny wpływ również na zdrowie mieszkańców miast.

Joanna Świba

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-21 18:43:47
mateo33: SKANDAL !! ZA CHWILE PRACOWNIKÓW ZGK DOGONI NAJNIŻSZA PENSJA KRAJOWA A STAĆ ICH NA WOŻENIE ZA DARMO?? WSTYD DLA MIASTA KTO MA ZAROBIĆ TO ZAROBI !!!
2017-09-21 19:13:59
kola13: Biorąc pod uwagę , że komunikacją miejską i tak jeżdżą w większości uczniowie i emeryci oraz to , że ZKM funkcjonuje tylko dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta , to może rozsądnym byłoby wprowadzenie darmowych przejazdów dla mieszkańców Cieszyna (A POZA TYM STRAŻ MIEJSKA MUSI ZNIKNĄĆ) .
2017-09-22 10:19:12
Calinka: To jest bardzo mądre !!! Dzieci z mężem pojadą autem a ja za darmo autobusem. Fajnie !!!!!!!
2017-09-22 19:45:15
Optimist: Rzeczywiście, samochód w domu, a ja siadam na rower, jadę 10 km po dwójkę dzieci, ładuję je na plecy i wracam do domu. W międzyczasie zaczyna padać deszcz. Kiedy zacznie być normalnie, bez akcji, które nic nie dają, jeśli ktoś potrzebuje, to jedzie, a jeśli nie - zostawia samochód i idzie piechotą albo autobusem z kilkoma przesiadkami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: