Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Komfort gminnej podróży

Mieszkańcy Jaworza i Jasienicy, korzystający z komunikacji PKS, powinni w przyszłym roku podróżować nowymi autobusami. Bielski PKS, należący do Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, ogłosił dziś przetarg na kupno 26 pojazdów, napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG). Wszystkie nowe pojazdy powinny dotrzeć do PKS-u w 2020 roku. Oferty można składać do 28 maja.

- Z nowych autobusów będą także korzystały pozostałem gminy powiatu bielskiego, z wyjątkiem Czechowic-Dziedzic, które nie są w związku – powiedział Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza i prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego. Projekt inwestycji opiewa na kwotę 32,7 mln zł. 70 proc., czyli 22,6 mln zł będzie pochodziło z funduszy unijnych. PKS zawarł już z śląskim urzędem marszałkowskim umowę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego zakupu autobusów. - Realizacja tego projektu nie wiąże się bezpośrednio z kosztami dla gmin, bo projekt jest realizowany z unijnej dotacji. Natomiast sam PKS, który będzie mógł odzyskać podatek VAT, na wkład własny zaciąga kredyt komercyjny na preferencyjnych warunkach – dodał Radosław Ostałkiewicz.

12-metrowe autobusy będą spełniać wyśrubowane normy emisji spalin i hałasu. Pasażerowie mają podróżować wygodniej. W pojazdach zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Jest on pomocny podróżnym, a także umożliwia efektywne zarządzanie taborem.

Jednorazowo autobusem podróżować będzie mogło 80 osób, w tym 30 na miejscach siedzących. Z pojazdów będą mogli korzystać także niepełnosprawni.

Z myślą o nowych autobusach do końca roku w Bielsku-Białej powstanie stacja paliw CNG. Podpisano już w tej sprawie list intencyjny z PGNiG Obrót Detaliczny. Gaz będzie dostępny także dla mieszkańców regionu, którzy będą chcieli z niego skorzystać.
CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych. Silniki zasilane CNG pracują ciszej, niż „diesle”.

anszaf

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-10 22:17:33
julek06: A co z Cieszynem i powiatowym komfortem podróży?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: