Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kolejna gwiazda w Zamarskach

W zamarskiej Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej przybyło gwiazd. Tym razem został uhonorowany nieżyjący Jan Chmiel – muzyk, poeta ludowy, pisarz. Wydarzenie to poprzedziło Zamarskie Biesiadowanie.

W niedzielę (16.09) odsłonięto kolejną, trzecią już gwiazdę w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej. Swoje gwiazdy mają w tym miejscu Stanisław i Jerzy Hadyna. W tym roku postanowiono upamiętnić Jana Chmiela. Jest to postać rozpoznawalna na Śląsku Cieszyńskim. Prowadził wiele zespołów regionalnych, pisał wiersze. Był wspaniałym człowiekiem. Myślę, że taka osoba zasługuje na pamięć. Aleja Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej jest po to, aby pamiętać o osobach, które poświęciły swoje życie dla propagowania cieszyńskiej pieśniczki ludowej, tradycji Śląska Cieszyńskiego. Bardzo się cieszę, że w tym roku gwiazda należy do Jana Chmiela – przyznał w rozmowie z OX.PL sołtys Zamarsk Klaudiusz Zawada.

Jan Chmiel zmarł w 2013 roku. Był laureatem wielu nagród m.in. Leopolda Jana Szersznika. Wydał cztery tomiki poezji, które są napisane tradycyjną gwarą cieszyńską. Pracował nad piątym tomikiem poezji. Mam nadzieję, że rodzina odnajdzie wiersze i ten ostatni tomik Jana Chmiela się ukaże – przyznał Zawada.

Kolejna gwiazda, która pojawi się w zamarskiej alei, jak zdradza Klaudiusz Zawada, będzie należała do Janiny Marcinkowej – kierownik, choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Zmarła w 1999 roku, a zespół po jej śmierci przyjął jej imię. Z kolei za dwa lata w Zamarskach zostanie odsłonięta gwiazda pamięci Kazika Urbasia – mistrza muzykowania na Śląsku Cieszyńskim, założyciela kapeli Torka.

W planach jest nie tylko odsłanianie kolejnych gwiazd. Pojawią się również tablice z opisem postaci, które będą miały swoje gwiazdy. Jak dodaje sołtys, plansze ozdobią ściany sceny, która powstaje w Zamarskach.

Odsłonięcie gwiazdy połączono z kolejną edycją Zamarskiego Biesiadowania. Myślę, że ta impreza już się przyjęła i każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo się cieszę, że Zamarskie Biesiadowanie połączyliśmy z odsłonięciem gwiazd w naszej zamarskiej alei – przyznał Klaudiusz Zawada. Z publicznością biesiadowały: Zespół Regionalny „Strumień” ze Strumienia, Zespół Regionalny „Niezapominajki” z Pielgrzymowic, Kapela Góralska „Wista” z Wisły oraz Męski Zespół Śpiewaczy OSP z Zamarsk.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: