Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kolejna Cieszynianka ''zaklepana''

Gustaw Cieślar z Dębowca otrzyma w tym roku Srebrną Cieszyniankę dla mieszkańca gminy Dębowiec. Postanowili tak na ostatniej sesji gminni radni. Dębowiec jest trzecią gminą, która wskazała tegorocznego laureata, po Hażlachu i Istebnej.

Mimo 89 lat Gustaw Cieślar wciąż jest bardzo aktywny. Jego aktywność przejawia się nie tylko w działalności społecznej, bardzo udzielał się na przykład przy organizacji 70. rocznicy pierwszego zrzutu „Cichociemnych”, co miało miejsce na początku lutego 2011 roku, ale i w codziennej aktywności. Bardzo często, przynajmniej dwa razy w miesiącu, odwiedza wójta gminy, Tomasza Brannego. Bynajmniej nie są to wyłącznie kurtuazyjne wizyty, bo pan Gustaw bardzo często podpowiada różne pomysły, częściowo wyniesione z Anglii, było tak na przykład przy wprowadzaniu ustawy śmieciowej. – Co ciekawe, po nim w ogóle nie widać, że spędził 50 lat za granicą. Niektórzy wyjadą na miesiąc i już słychać inny akcent, u niego jest zupełnie inaczej – mówił na sesji Tomasz Branny.

Gustaw Cieślar związany jest z gminą Dębowiec głównie w ostatnich latach. Urodził się bowiem w Brennej, a jego rodzina pochodzi z Wisły. Wiele lat spędził w Anglii. W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu ma lauru Srebrnej Cieszynianki wiele miejsca poświęcono jego życiu na Wyspach, co niektórzy radni uczynili jaki zarzut.

Ja nie wiem, kto to jest. Może trzeba było tę osobę zaprosić na sesję – proponował jeden z rajców. Uchwała o przyznaniu Srebrnej Cieszynianki nestorowi przeszła, przy jednym głosie wstrzymującym się, ale Marian Matejczuk, przewodniczący Rady Gminy w Dębowcu, zaapelował do wójta, żeby dopilnował, aby w laudacji, która zostanie odczytana podczas uroczystej Sesji Rad Gmin Powiatu Cieszyńskiego pojawiło się więcej akcentów na temat aktualności działalności i aktywności Gustawa Cieślara.

Gminy mają czas do 20 października na wytypowanie w drodze uchwał kandydatów do Srebrnej Cieszynianki. Na razie oprócz Dębowca zrobiły to Hażlach i Istebna. – Decyzja, kto w tym roku otrzyma Złotą Cieszyniankę zapadanie 23 października. Oczywiście nie mogę nic mówić o nazwiskach. Na pewno nie można już nikogo zgłosić do honorowej nagrody – powiedział nam Bogdan Kasperek, dyrektor biura Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej. Dodajmy, że Cieszynianki są wręczane od 1997 roku.

wot
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: