Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Klisza wskaże złodzieja

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej testują nowy system - dzięki niemu będzie wiadomo, czy przy wodomierzu nie majstrowano i czy jego wskazania sa prawidłowe.

Trudno ocenić jak duże są straty spółki jeśli chodzi o nielegalny pobór wody. I to nie chodzi o przyłącza na lewo rurek, a ingerowanie w działanie licznika wody. Używając silnych magnesów neodymowych, można spowodować, że licznik kręci się o wiele wolniej. Tym samym mniej płacimy za zużycie wody. Jednak cieszyńskie wodociągi już zabezpieczają się przed tym, od dwóch miesięcy montowane są na licznikach specjalne naklejki - mówi nam prezes Janusz Stec.

POSŁUCHAJ
 

Odczytujący liczniki chodzą teraz od domu do domu i naklejają na wodomierze specjalne naklejki. Wskaźniki znajdą się na wszystkich urządzeniach wskazujących pobór wody - zarówno u osób prywatnych jak i w firmach - dodaje Stec. Niestety, liczniki podatne są na działanie silnego pola magnetycznego

POSŁUCHAJ
 

A jak można wskazać oszustwo? Podczas odczytu, kontrolerzy zbliżają do nalepionych na licznik naklejek specjalne klisze. Na nich musi pokazać się odpowiedni wzór paskowy, jeśli go nie ma lub jest inny niż wzorzec - to daje podstawę sądzić, że przy liczniku majstrowano. Jednak czy rzeczywiście tak było - to już musi wykazać ekspertyza w niezależnym laboratorium.

POSŁUCHAJ
 

Pierwsze wskaźniki naklejane są w Wiśle, później przyjdzie kolej na kolejne miasta w powiecie.

Jan Bacza

źródło: Radio 90
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: