Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Klaudiusz Zawada, radny Zamarsk złożył mandat

Podczas ostatniej sesji rady gminy Hażlach z mandatu radnego zrezygnował Klaudiusz Zawada, radny i sołtys Zamarsk. Decyzja zaskoczyła wójta i przewodniczącego rady.

- W związku z brakiem możliwości pełnienia funkcji radnego gminy Hażlach, informuję, że z dniem 1 lutego zrzekam się mandatu radnego Gminy Hażlach. Dziękuję za współpracę panu wójtowi, radnym, pracownikom urzędu gminy, a w szczególności mieszkańcom Zamarsk za zaufanie. Jednocześnie proszę o uszanowanie i zrozumienie tej trudnej dla mnie decyzji – powiedział Klaudiusz Zawada w punkcie wolnych wniosków podczas obrad rady gminy.

Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Kolondra, nie krył zdziwienia. - Szanowni państwo zostaliśmy troszeczkę zaskoczeni tą decyzją – powiedział.

Głos zabrał również wójt gminy Hażlach, Grzegorz Sikorski. - Myślę, że ta informacja pana radnego nas wszystkich zaskoczyła, wnoszę taki apel do pana radnego - nie należy podejmować pochopnych decyzji i rezygnować z pełnionej funkcji – powiedział wójt.

W gminie Hażlach, są okręgi jednomandatowe, po rezygnacji radnego, będzie prawdopodobnie konieczne zorganizowanie kolejnych wyborów.

Radny Klaudiusz Zawada podczas poprzedniej sesji rady gminy nie krył zbulwersowania, związanego z realizacją zadań inwestycyjnych z budżetu gminy. Z jego wcześniejszych wypowiedzi wynikało, że miejscowość, którą reprezentuje ma mało zadań zaplanowanych do realizacji w budżecie gminy w 2020 roku.

Do tej wypowiedzi odniósł się również wójt gminy Hażlach, prosząc o przemyślenie decyzji radnego. - Budżet jest dokumentem bardzo dynamicznym i jeśli pojawiają się możliwości na pewno będziemy zwiększać zakres inwestycyjny. Tutaj kładziemy nacisk na dobrą współprace, ja zawsze sobie cenię uwagi pana radnego, zawsze je analizujemy i próbujemy realizować. Mój osobisty apel aby pan się zastanowił na ta decyzją. Rozumiem, że funkcja radnego nie jest łatwa. Mieszkańcom trzeba przekazywać trudne informacje, nie zawsze wystarcza na wszystko naszego budżetu. Jednak cenimy sobie pana doświadczenie i obecność, ja bardzo chętnie z Panem współpracuję, a pana głos szanuję i myślę, ze nie można mówić tu o konflikcie pomiędzy nami. Apeluję żeby pan zastanowił się nad tym wnioskiem – dodał wójt.

Jednak radny nie odniósł się do tej wypowiedzi... Podczas ostatniej sesji, wstrzymywał się także od głosowania nad projektami uchwał. Transmisję z sesji Rady Gminy Hażlach można zobaczyć TUTAJ  oraz poniżej.

redka

źródło: ox.pl
dodał: redaktor

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-31 17:59:04
Hasal: Brawo panie Klaudiuszu za męską decyzję! Bo w gminie Hażlach liczą się tylko Kończyce, Hażlach, Pogwizdów, reszta sołectw jest traktowane jak piąte koło u wozu!
2020-01-31 18:08:26
Mach: Co to znaczy w opinii pana Zawady cytuję... "W związku z brakiem możliwości pełnienia funkcji radnego"? Czy inni radni tej gminy tych "braków możliwości" nie dostrzegają lub mają je większe? O co chodzi? Skoro radny Zawada dziękuje za współpracę to jakieś możliwości były. jeśli radny mówi o trudnej sytuacji- to powinien dodać ,że czyni to z pobudek osobistych- każdy zrozumie, ale "brak możliwości", to jedynie może "niemota" posłużyć się takim uzasadnieniem. A przecież wiemy ,że pan sołtys do takich niemot nie należy.
2020-01-31 19:35:52
mieszko2010: Brawo Brawo Panie Klaudiuszu rozumiem pana i podziwiam za odwagę ,najwyższy czas że ktoś pokazał panu wójtowi że ma swoje zdanie i chce dalej służyć swojej miejscowości a nie być lizusem i podwładnym wójta Gminy Hażlach. Szkoda tylko że miejscowość Zamarski straciła takiego dobrego włodarza który zrobił bardzo bardzo bardzo dużo dla tej miejscowości. DZIĘKUJEMY ZA WSZYSTKIE POŚWIĘCONE LATA.
2020-01-31 23:01:26
donekT: cytat"radny i sołtys Zamarsk" koniec cytatu- Do Pana Klaudiusza osobiście nic nie mam, nawet podziwiam za osiągnięcia, jest wzorowym sołtysem, którego można stawiać za wzór innym. Inne zdanie mam na temat panującego systemu. Doskonale wiem, że prawo etc. pozwala, jednak osobiście proponowałbym praktykowanie oddzielenia funkcji społecznych od politycznych (nie tylko wyznaniowych od politycznych- a i takie wypadki w regionie się zdarzają), dla porządku i klarowności życia publicznego. Gromadzenie zbyt wielu kompetencji w rękach jednej osoby zaburza równowagę władz, wypacza ideę demokracji i stanowi podatny grunt pod nadużycia, dodatkowo ogranicza mechanizm kreacji nowych elit. Nie ma ludzi niezastąpionych, dodatkowo zaleca się, aby władza podzielona była pomiędzy jak największą część obywateli, co sprzyjałoby realizacji zasady demokracji uczestniczącej, pogłębiało zaufanie do samorządu, oraz spełniało funkcje wychowawcze i edukacyjne. Dlatego, moim zdaniem, obejmujący funkcję radnego (gminy/powiatu/województwa) powinien zrezygnować z piastowanych dotychczas kierowniczych funkcji w organizacjach społecznych i pałeczkę przekazać następnemu, niech się uczy. Per analogiam w drugą stronę, obejmujący kierowniczą funkcję w organizacji społecznej, powinien zrezygnować z funkcji politycznych. A same mandaty radnych (gminy/powiatu/województwa) powinny być ograniczone do dwóch kadencji. Inaczej pojawia się problem, iż ponoć w miejscowości nie ma chętnych. Prawda jest inna, chętni są zawsze, nie zawsze mają stosowne doświadczenie i chęć postawienia się lokalnemu zaściankowi, gdzie pewne funkcje poniekąd wydają się dziedziczne. W samorządzie powinna być jak największa rotacja, co utrudniłoby kształtowanie się miejscowej kasty, sitwy i najpospolitszego zaścianka, natomiast pozytywnie wpłynęłoby na ukształtowanie DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ. PS W regionie są przypadki, kiedy sołtys stanowisko zajmuje przeszło 40 lat- przez ten okres doświadczenie mogłoby zdobyć co najmniej od trzech osób wzwyż. - Jak wpłynęłoby to na jakość samorządu? Pomijam już kwestię, iż w międzyczasie piastowane są przez dekady funkcje radnego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: