Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kładka połączy Pogwizdów z Karwiną

Gmina Hażlach poinformowała o rozpoczęciu prac projektowych dotyczących utworzenia kolejnego przejścia granicznego – kładki, łączącej Pogwizdów z Louky w Karwinie. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, przejście powstanie w 2027 roku.

O utworzeniu kładki która połączy Pogwizdów z Louky w Karwinie mówi się od dawna. Właściwie o odtworzeniu, bo kładka kiedyś już łączyła te dwie miejscowości. Obecnie Gmina Hażlach wraz z Miastem Karwina przygotowała projekt transgraniczny który otrzymał dofinansowanie. Dzięki pozyskanym środkom możliwe jest przystąpienie do sporządzenia dokumentacji projektowej. Do realizacji jednak daleka droga - To pierwszy, ale jakże ważny krok. Opracowana dokumentacja stanowić będzie podstawę do ubiegania się o środki zewnętrzne z nowej perspektywy unijnej. Można przyjąć, że kładka powstanie do 2027 roku, a jej szacunkowy koszt wyniesie około 1 miliona euro – wyjaśnił Grzegorz Sikorski, Wójt Gminy Hażlach.

Skąd jednak wziął się pomysł na odtworzenie kładki? -  Idea budowy kładki łączącej oba brzegi rzeki Olzy nie jest nowym pomysłem. Był on mi przedstawiony przez Pana Czesława Stuchlika w czasach, kiedy byłem jeszcze radnym w gminie Hażlach. Ja tylko wróciłem do tego pomysłu i zacząłem rozmowy z miastem Karwina o wspólnej inwestycji. Na przestrzeni kilku lat odbyliśmy wiele spotkań, również w terenie, które finalnie zaowocowały wspólnym transgranicznym projektem na opracowanie dokumentacji budowy kładki na rzece Olzie. To duży i skomplikowany projekt, który pokazuje, że przygraniczne gminy (pomimo trudnej sytuacji ekonomiczno – gospodarczej) potrafią rozmawiać, myślą o dalszej integracji i wspólnie planują swoją przyszłość – wyjaśnia Sikorski, dodając, że na budowie kładki wszyscy skorzystają. Projektowana kładka umożliwi przyszłościowe połączenie ścieżką rowerową Cieszyn z Jastrzębiem – Zdrój (przez Karwinę), wykorzystując w tym celu „Żelazny szlak rowerowy”. To również ułatwienie dla mieszkańców okolicy, którzy będą mogli odbywać transgraniczne spacery.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-23 09:03:43
tom lem: Szanowny Panie Wójcie, czyżby chciał pan budować połączenie z pustkowiem po czeskiej stronie, gdzie niegdyś była "Polska" osada, po której pozostał walący się kościół w chaszczach , bo po reszcie - zgliszcza, spowodowane szkodami górniczymi, wywołanymi działaniami czeskiego dozoru górniczego. Wygląda to na kolejny projekt, jak "Tramwaj cieszyński", łączący Gospodę pod Słońcem z bahnhof'em po zachodniej stronie miasta;-)
2021-02-23 09:23:37
Szantrapa: Może chodzi o nowe etaty w straży granicznej, w czasach pandemii jeszcze jeden post do pilnowania.
2021-02-23 09:41:24
czesil: Louky w Karwinie? Powinno być Łąki koło Karwiny!
2021-02-23 10:19:02
CosaNostra: Gdzie Pogwizdów, a gdzie Karwina, ten musiałby mieć 5 km długości. Może to IPN chce odbudować ten most bo mieszkańcom niepotrzebny.
2021-02-23 13:01:07
Mach: Pomysł, bardzo dobry. Popieram. Łąki są częścią Karwiny. Ta kładka historycznie tam była i należy ich jak najwięcej przerzucać pomiędzy sąsiadami by ułatwiać a nie utrudniać kontakt z potomkami naszych przodków ,którzy jeszcze posługują się lub posługiwali się naszym językiem. Dla rowerzystów i pieszych turystów to realizacja połączeń transgranicznych. W bliskim sąsiedztwie jest Podobora ,czyli Stare Cieszynisko -prahistoryczna osada Gołeszyców.
2021-02-23 13:06:26
Mach: Popieram . Pomysł z odbudowaniem kładki świetny. Przerzucajmy ich jak najwięcej przez Olzę. Łąki są częścią Karwiny. Mamy tam sporą grupę mieszkańców posługujących się naszym językiem a i dla turystów pieszych i rowerzystów to wzbogacenie propozycji wyboru kolejnych tras rekreacyjnych.
2021-02-23 18:25:40
marek66: Całkowicie popieram co drugi rowerzysta to z Pogwizdowa lub okolic oczywiście po czeskiej stronie a wy tu głupoty piszecie
2021-02-23 18:55:22
hanbes: Brawo marek66 i Mach! Nie zważajcie na tych tępaków komentujących powyżej, ich twórczość to poezja dla poezji: piszą by pisać, głupstwa bo głupstwa ważne żeby zaistnieć nie ważne że to debilizm ale trzeba okazać swoje IQ niewiele większe od ameby. Ich przyszłość to dinozaury czyli też wyginą....
2021-02-23 18:57:08
tom lem: marek66: jak "co drugi rowerzysta to z Pogwizdowa lub okolic ... po czeskiej stronie" to wójt myśli o anszlus'ie nie moście. Niech się Czesi mają na baczności ;-)
2021-02-23 21:07:50
JacekWoo: OX dla niektórych to pole do wylewania swoich frustracji ==> dotyczy to @tomlem @CosaNostry oraz @Szantrapy. No cóż w życiu nic nie osiągneli wiec lubią krytykować. Kładka to fantastyczny pomysł, aż dziw bierze, że taki Hażlach podejmuje się takiego działania. Jak nic powstanie "Ogród dwóch brzegów" BIS, być może w lepszym wydaniu. Co do Cieszyna, no cóz w zamysle Szlak Tramwaju to fajny pomysł ale jak to zwykle bywa jak się wezmą za niego "politycy" to d***. A szkoda bo idea była fajna. Dlatego trzymam kciuki realizacje projektu. W pewnym sensie byłoby to pokazanie, że jak się chce to można, wbrew wszystkiemu. Brawa dla władz Hażlacha i Karwiny!!!
2021-02-23 22:06:43
tom lem: ... cóż ty JacekWoo osiągnąłeś, na razie się podniecasz "projektem"( raczej złożonym wnioskiem o dofinasowanie) , gdzie daleka droga do dokumentacji technicznej, co dopiero budowy, która jak dobrze pójdzie zakończy się za 6 lat. Mimo wszystko życzę ci byś dożył i mógł się przejechać po kładce, na łąkę po rozplantowanej kopalnianej hałdzie ;-) "bo idea fajna".
2021-02-23 22:11:15
tom lem: ... PS. jak będziesz w okolicy Louky w Karwinie, JacekWoo, nie zapomnij zabrać ze sobą licznik Geigera Mullera.
2021-02-23 23:12:17
fazol1: Najbardziej to się ucieszą cygóny, będą mieli bliżej na łowy.
2021-02-24 06:37:11
św. Patryk.: czesil - Łąki mówisz powinny być... czy to znaczy, że mamy mieć też Danzig, Breslau i Hindenburg?
2021-02-24 09:22:32
JacekWoo: @TomLem dziękuję za pozytywne życzenia. Też mam nadzieję, ze dożyje a może i ciebie tam spotkam ;-) A tak na poważnie licznik to głupoty musisz sobie zamontować - po miesiacu musiałbyś go przekręcic bo skali by zabrakło. A ty @fazol1 to chyba w ONRze działasz z tymi rasistowskimi pogladami. Biedni ludzi
2021-02-25 10:07:17
Monika898: Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) http://panieonline.pl/monia89
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: