Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kinowy przewrót

Trwa 4. Festiwal Filmów Przewrotnych w Skoczowie. Skoczowskie kino – „Teatr Elektryczny” zaprasza na ambitne kino jeszcze w sobotę i niedzielę.

Filmy przewrotne to filmy z drugim dnem, niełatwe do rozszyfrowania, w szczególny sposób igrające z widzem i takie, w których reżyser za wszelką cenę chce wyprowadzić widza w pole, myli tropy i proponuje fałszywe rozwiązania. Filmy przewrotne nie dają jednoznacznych odpowiedzi, są podstępne i nierzadko posiłkują się niedopowiedzeniem, pozostawiając widza licznym domysłom.

Filmy przewrotne to też takie, które swoim zakończeniem wywołują konsternację u widza i zaskakują. Filmy przewrotne to również te, które mimo iż nie posiłkują się przewrotnością formalną, achronologią czy trudnymi do uporządkowania retrospekcjami to jednak prezentują jakąś trudną do zaakceptowania odmienność bohatera, albo po prostu jego osobliwy styl życia, co również czyni dany film przewrotnym.Przewrotność jest więc kategorią bardzo pojemną. Odnosi się zarówno do konstrukcji filmu, może się zatem objawić w sposobie prowadzenia narracji, jak i w treści filmu, odnosząc się do postaw i motywacji bohaterów.

Na przewrotne filmy po raz 4. zaprasza skoczowskie kino „Teatr Elektryczny”. - Już po raz 4. wraz z Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Piekiełko”, zapraszamy na nietuzinkową dawkę nieszablonowego kina. Tym razem podczas festiwalu dominują filmy duńskie – mówi Agnieszka Traczyk, instruktor do spraw kina. W piątkowy wieczór widzowie mieli już okazję zobaczyć filmy: „O CZYM NIE WIE NIKT” - reż. S. Kragh-Jacobsen i „DWA ŚWIATY” - reż. N. A. Oplev. Oba filmy zostały wyprodukowane w Danii.

W sobotę przyjdzie czas na kolejny dzień z kinem przewrotnym w Skoczowie o godz. 18.00 będzie można zobaczyć “NIE BÓJ SIĘ MNIE” - reż. K. Levring(Dania) oraz dwie godziny później “PŁOMIEŃ I CYTRYNA” - reż. O. C. Madsen (Dania). Ostatnim festiwalowym dniem będzie niedziela. O godz. 18.00 skoczowskie kino zaprasza na  “SŁUŻĄCĄ” – reż. S. Silva, (Meksyk, Chile) oraz o godz. 20.30 na “ZIMNY POCAŁUNEK” – reż. L. Stopkewich, (Kanada).

Cena biletów na pojedyncze seanse to 8zł, można tez kupić karnety na wszystkie seanse za 25 zł. - Serdecznie zapraszamy zarówno kinomanów jak i tych, którzy chcą miło spędzić czas z dobrym filmem – dodaje Agnieszka Traczyk.

Portal OX.PL objął patronat medialny nad 4. Festiwalem Filmów Przewrotnych.

Poniżej zamieszczamy opisy filmów:


28.08.10 – SOBOTA
18:00 NIE BÓJ SIĘ MNIE - reż. K. Levring, Dania 2008, 95 min.,

Michael przechodzi trudny okres w życiu. Przykładny dotąd mąż i ojciec, traci poczucie celu i wartości jakichkolwiek działań. Gdy nadarza się okazja wzięcia udziału w testach klinicznych nowego leku antydepresyjnego, Michael nie waha się ani chwili. Niestety, z powodu zaskakujących skutków ubocznych zażywania leku, testy kliniczne zostają przerwane. Michael kontynuuje terapię na własną rękę. Sprawy rodzinne wymykają się spod kontroli.Znakomita obsada aktorska: Ulrich Thomsen („Bracia”, „Jabłka Adama”) w roli Michaela; Paprika Steen („Festen”, „Idioci”, „Tylko ona”, „Otwarte serca”) w roli jego żony oraz Lars Brygmann („Strasznie szczęśliwi”, „Za przyzwoleniem”, „Biała noc”) jako lekarz. Reżyser Kristian Levring jest jednym z czterech sygnatariuszy manifestu Dogmy (obok von Triera, Vinterberga i Kragh-Jacobsena).

20:00 PŁOMIEŃ I CYTRYNA - reż. O. C. Madsen, Dania 2008, 130 min.,

Kopenhaga, rok 1944. Dania znajduje się pod okupacją nazistów. Płomień i Cytryna są członkami duńskiego ruchu oporu. Ich zadaniem jest rozprawienie się z kolaborantami. Gdy Płomień otrzymuje polecenie zabicia swojej kochanki, kurierki Ketty, zaczyna kwestionować rozkazy. W gąszczu zależności i tajemnic niełatwo zorientować się kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.Film oparty na faktach. Wspaniałe zdjęcia i efekty specjalne. Współczesną Pragę i Kopenhagę, gdzie kręcono film, przemieniono - dzięki obróbce komputerowej - w Kopenhagę lat czterdziestych. W roli Cytryny wystąpił rewelacyjny Mads Mikkelsen, znany z „Casino Royale”, „Jabłek Adama” i „Tuż po weselu”.


29.08.10 – NIEDZIELA

18:00 SŁUŻĄCA – reż. S. Silva, Meksyk, Chile, 2009, 115 min.

Po 23 latach Raquel żyje wyobrażeniem, że jest nie tylko służącą, lecz pełnoprawnym członkiem rodziny Valdesów. Pewnego dnia pani domu postanawia zatrudnić drugą kobietę do pracy, uważając, że Raquel jest przepracowana. Ta jednak odbiera to jak "zamach" na swoją pozycję. W obawie przed utratą swojej dotychczasowej, uprzywilejowanej roli, robi wszystko, aby pozbyć się nowej współpracowniczki. Mocno uczepiła się rodziny Valdesów, którą nazywa “swoją rodziną", i jej ostra rywalizacja z innymi pokojówkami obnaża w niej to, co najgorsze. Wszystko zmienia się wraz z przybyciem bardzo energicznej Lucy, której entuzjazm i pogoda ducha przynosi odmianę w życiu Raquel.

20:30 ZIMNY POCAŁUNEK – reż. L. Stopkewich, Kanada, 1996, 78 min.

Sandra Larson, jako dorastająca dziewczynka, zaintrygowana jest rytuałami: wyprawia pogrzeby znalezionym martwym zwierzętom. Ale, rzecz jasna, to nie sam obrzęd magnetyzuje ją najbardziej. Małoletnia Sandra potrzebuje kontaktu, również cielesnego, intymnego, z tym, co nieżywe. Szybko odkrywa też, iż zachowanie jej nie jest uznawane za typowe czy zdrowe. Dorosła Sandra (sugestywna rola Molly Parker) znajduje pracę w domu pogrzebowym, gdzie może urzeczywistniać swoje pragnienia bez żadnych przeszkód. Dziewczyna zaczyna również zgłębiać tajniki balsamowania zwłok. Pewnego dnia poznaje studenta medycyny, Matta.


 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: