Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kino na granicy

Od środy rozpoczyna się siódma edycja Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”  oczywiście w Cieszynie, po obu stronach Olzy.  Tym razem organizatorzy zapraszają na przeglądy retrospektywne dwóch reżyserów wywodzących się z tego miasta – Františka Vláčila (ur. 19 lutego 1924 r. w Czeskim Cieszynie, zm. 27 stycznia 1999 r. w Pradze) i Mariusza Grzegorzka (ur. 20 stycznia 1962 r. w Cieszynie).
Twórczość Františka Vláčila, mistrza poetyckiego kina, jest w Polsce prawie nieznana. A jest on autorem filmu „Małgorzata, córka Łazarza” („Marketa Lazarová”), który został obwołany przez czeskich krytyków i filmowców najwybitniejszym czeskim filmem w dziejach tej kinematografii. Ta opowieść o ludzkich namiętnościach, miłości, nienawiści i żądzy władzy, osadzona w czasach, gdy w naszej części Europy ścierały się pogaństwo z chrześcijaństwem, zachwyca nowatorską, bardzo poetycką formą. W podobnym nastroju utrzymane są pozostałe filmy Vláčila, który pozostaje czołowym przedstawicielem kreacyjnego nurtu w czeskim kinie. Oprócz „Małgorzaty…” pokazane zostaną także filmy „Adelheid”, „Diabelska pułapka”, „Biała gołębica”, „Dolina pszczół”, „Cienie gorącego lata” i „Pastuszek z niziny” oraz dwa filmy dokumentalne o Františku Vláčilu.
O Mariuszu Grzegorzku krytycy piszą, że „jest zjawiskiem osobnym w polskim kinie”. Faktycznie – trudno znaleźć u innych twórców podobny styl i nastrój. Również Grzegorzek wielką wagę przykłada do formy filmowej, opowiadając o sprawach najprostszych – potrzebie miłości. Nakręcił dotąd dwa filmy pełnometrażowe („Rozmowa z człowiekiem z szafy”, „Królowa aniołów”), spełnia się reżyserując w teatrach, kręcąc wielokrotnie nagradzane teledyski i filmy dokumentalne. Od lat jest także wykładowcą w łódzkiej Filmówce. Oprócz obydwu filmów długometrażowych, pokazane zostaną szkolne etiudy Grzegorzka „Krakatau” i „Robak”, telewizyjny film „Goliathus, Goliathus” oraz specjalnie przygotowany przez autora zestaw teledysków. Spotkanie z Mariuszem Grzegorzkiem poprowadzi Maria Kornatowska.
Jak zwykle nie może zabraknąć najnowszych czeskich i słowackich filmów. Tym razem będzie ich aż 13, a wśród nich nowe dzieła doskonale znanych cieszyńskiej publiczności Jana Svěráka („Tatínek”), Jana Hřebejka („Horem pádem”), Petra Zelenki („Příběhy obyčejného šílenství”) i Martina Šulíka („Sluneční štát”) – ten ostatni pokażemy już 3 dni po oficjalnej premierze.
Będą też koncerty. Już wiadomo, że przyjadą Márian Varga, wybitny słowacki instrumentalista-improwizator i zespół DG 307, najważniejszy – obok Plastic People of the Universe – przedstawiciel czeskiego undergroundu. Planujemy także wystawy – jedną poświęconą życiu i dziełu Františka Vláčila, druga prezentować będzie plastyczną twórczość Mariusza Grzegorzka.

Serdecznie zapraszamy do Cieszyna!
źródło: http://free.ngo.pl/spczscieszyn/kino/
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: