Katowicka nie dla TIR-ów?

Końcem marca bieżącego roku Radny Rady Powiatu Cieszyńskiego Andrzej Łukasik zwrócił się z interpelacją do Starosty Cieszyńskiego w sprawie wprowadzenia zakazu przejazdu samochodów ciężarowych (TIR-ów) na czas trwania remontu drogi DW 938 oraz po jego zakończeniu na ulicy Katowickiej w Cieszynie.

Remont drogi trwa od marca bieżącego roku i ma potrwać do jesieni. Początkowo organizacja ruchu zakłada wprowadzenie ruchu wahadłowego, jednak z czasem droga ma zostać całkowicie zamknięta. Remont drogi jest sporym utrudnieniem, zarówno dla kierowców samochodów poruszających się ulicą katowicką, jak i dla mieszkańców domów zlokalizowanych przy Katowickiej oraz w okolicach.

- Obecnie w trakcie prowadzonego remontu drogi ruch samochodów odbywa się (…) w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6 w Cieszynie (…) mimo remontu zdarza się, że samochody ciężarowe, zajmujące dużą szerokość pasa drogi w pobliżu SP 6 Cieszyn, jadą z dużą prędkością, stwarzając poważne zagrożenie dla dorosłych i dzieci – zauważa w swojej interpelacji radny Łukasik.

Jak zauważył radny, samochody ciężarowe jadące w kierunku Cieszyna od strony Pawłowic najczęściej udają się na przejście graniczne Cieszyn – Boguszowice. Mieszkańcy gmin, przez które prowadzi DW 938 uważają, że ze względu na bezpieczeństwo i negatywne skutki ruchu takich samochodów (hałas, spaliny itp.) samochody ciężarowe powinny korzystać z drogi DK 81, prowadzącej między innymi przez Skoczów, a następnie skierować się na S 52.

Starosta Cieszyński Janusz Król w odpowiedzi na interpelację wskazywał, że DW 938 jest drogą podlegającą Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Katowicach, w związku z czym to od ZDW zależy, czy regulacja taka zostanie wprowadzona.

- O wprowadzenie ograniczenia dla przejazdów samochodów ciężarowych na przedmiotowej drodze (…) wielokrotnie w ciągu ostatnich lat Zarząd Powiatu monitował (…) Zarządca drogi nie wyraził na to zgody argumentując, że drogi wojewódzkie powinny zapewniać możliwość korzystania z nich przez wszystkie typy pojazdów (…) wprowadzenie takiego zakazu uniemożliwi również dojazd pojazdów ciężarowych zarówno do okolicznych posesji, jak również do firm oraz obiektów handlowych – wskazuje Starosta Cieszyński Janusz Król.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-15 13:20:42
j.a.c.e.k: Typowe dla nas, Polaków: Wystawić system ViaToll za grube miliony, a samochody ciężarowe puścić darmowymi drogami. Ale kto bogatemu zabroni.
2018-04-15 15:01:17
fazol1: J.a.c.e.k system Via Toll kosztował około 1,5 miliarda zł i już dawno się zwrócił. A jak ta droga byłaby płatna to i tak ciężarówki będą tam jeździć. Jest bliżej i co za tym idzie szybciej. Do tych nażekających że hałas że spaliny i inne powiem tyle że nikt nie zmuszał żeby się budować tak blisko drogi.
2018-04-15 17:22:36
krokusik: @fazol1 - fanzolisz. Sprawdzałem teraz na \"google maps\" i przejazd z Pawłowic do Boguszowic zajmuje tyle samo czasu.
2018-04-15 20:44:16
fazol1: @krokusik- nie chce Tobie ubliżać ale takim jak Ty odciąć internet i sobie już w życiu nie poradzą. Nie spolegaj tylko na wyliczeniach z Google bo to nie jest miarodajne. Weź przejedź się autem i porównaj sobie w realu.
2018-04-15 21:33:10
krokusik: @fazol1- Dziwne. Z jednej strony nie ufasz internetowi, a drugiej proponujesz abym nie korzystał z internetu bo jestem za głupi na to. O co ci chodzi?
2018-04-16 06:03:18
fazol1: @krokusik- przede wszystkim czytaj ze zrozumieniem. Nikt tu nie twierdzi że jesteś za głupi czy cuś. Każdy, nawet dzieciak może posługiwać się mapami Google i się mądrzyć że tak jest i basta. Proponowałem Tobie abyś się przejechał obiema trasami i porównał czas i zużycie paliwa jeśli masz taką możliwość. Pzdr.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją