Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Katowice uhonorują Jerzego Kukuczkę

65 mln zł ma kosztować wybudowanie w Katowicach Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Tamtejszy magistrat rozstrzygnął konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną placówki.

Centrum ma powstać w Katowicach-Bogucicach, niedaleko miejsca w którym urodził się i mieszkał himalaista związany rodzinnie z Istebną. - Z jednej strony ma upamiętniać Jerzego Kukuczkę, a z drugiej stać się miejscem spotkań miłośników gór i przestrzenią o charakterze edukacyjnym, która ma inspirować kolejne pokolenia do przesuwania granic swoich możliwości, podnoszenia poprzeczki i osiągania wyznaczonych celów - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W budynku mieścić się będzie między innymi strefa aktywności ze ścianą wspinaczkową, duża sala audytoryjna do organizacji spotkań z himalaistami oraz przestrzeń do emisji filmów o tematyce górskiej. - Moja mama stworzyła izbę pamięci w Istebnej. Gdy ona powstała goście porównywali ją z muzeum Messnera, które jest w zamku w Tyrolu. Goście wielokrotnie zastanawiali się dlaczego Jerzy Kukuczka nie ma takiego miejsca, na miarę swoich osiągnięć. No i tutaj dochodzimy do tego momentu, że będziemy mieć taką równowagę. Patrząc na projekt mogę nawet powiedzieć, że katowickie Centrum będzie ciekawsze - podkreśla Wojciech Kukuczka, syn drugiego w historii zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

Otwarcie centrum planowane jest na drugi kwartał 2025 roku.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2019 roku w Istebnej został odsłonięty pomnik Jerzego Kukuczki. Pisaliśmy: Cząstka Himalajów w Istebnej

KR/UM Katowice

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-15 17:21:39
lepyck: A to nie lepiej pomnik postawic? Jakis artysta wezmie kase i nie bedzie 65 mln tylko ludzka cena. Szanuje Kukuczke ale to juz przesada. Na co Moje pieniadze pojda? na miejsca dla handlarzy zeby mieli gdzie ciupagi z muszelkami sprzedawac czy kapelusze goralskie z muszelkami? :/ tragedia
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: