Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kasa na Zamkową, posterunek i dożynki

Powiat dołoży do przebudowy ul. Zamkowej w Cieszynie, do powstania posterunku policji w Goleszowie, dofinansuje również dożynki gminno-powiatowe w Simoradzu. Ile środków przeznaczono z budżetu powiatu na ten cel?

Na wczorajszej Sesji Rady Powiatu, prócz tematów związanych z wotum zaufania dla Zarządu Powiatu i absolutorium (Pisaliśmy: Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Rady Powiatu ) pojawiły się też uchwały ws. udzielenia pomocy finansowej dla Cieszyna, Goleszowa i Dębowca. O co prosiły te Gminy?

Ćwierć miliona na ul. Zamkową

Gmina Cieszyn zwróciła się do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego z prośbą o udzielenie jej wsparcia w wysokości 500 000 zł. dla zadania gminnego pn.: "Szlakiem Cieszyńskiego tramwaju - rozwój transgraniczny turystyki”. W ramach projektu zrealizowany ma być również remont i przebudowa drogi powiatowej nr 2624 S - ul. Zamkowa na odcinku około 100 m.

Zarząd Powiatu zaproponował pokrycie 50% udziału własnego przebudowy ul. Zamkowej przy założeniu, że Gmina pozyska dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 85 %. Zastrzeżono, że koszty nie związane z przebudową drogi nie mogą stanowić podstawy do wydatkowania środków z budżetu Powiatu. Innymi słowy, Powiat da Miastu 250 tysięcy, ale można go wykorzystać bezpośrednio na przebudowę ul. Zamkowej.

„Za” zagłosowało 20 radnych, 6 wstrzymało się od głosu. Wśród wstrzymujących się od głosu był Janusz Król, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego, który w dyskusji przed głosowaniem zwracał uwagę na to, że miasto Cieszyn niewiele się dokłada do remontów dróg powiatowych oraz że nie dokłada się w ogóle do transportu publicznego.

100.000 na posterunek policji w Goleszowie

Pod koniec kwietnia pisaliśmy o zamiarze utworzenia posterunku policji w Goleszowie: Pisaliśmy: Goleszów – będzie posterunek https://wiadomosci.ox.pl/goleszow-bedzie-posterunek,81146. Patrole policji na tym terenie sprawują funkcjonariusze ościennych gmin.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały o dofinansowanie z budżetu powiatu posterunku, koszt utworzenia posterunku policji w Gminie Goleszów został oszacowany na kwotę ponad 350.000 zł. Wójt Gminy Goleszów, Sylwia Cieślar zwróciła się do Starosty Cieszyńskiego z prośbą o wsparcie finansowe powyższej inicjatywy, w ramach zapewnienia porządku publicznego i bezpieczeństwa mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego poprzez stworzenie warunków funkcjonowania posterunku policji w Gminie Goleszów.

- Pewnie jakaś podstawa prawna jest, bo porządek publiczny musimy zapewniać, ale mi się wydaje, że to jest jakaś taka wyrwa w murze. Nigdy żeśmy nie dofinansowywali tego typu inwestycji […] Pani Sylwia [Cieślar, Wójt Gminy Goleszów – przyp.red.] reprezentuje ugrupowanie, które te posterunki likwidowało, więc teraz zdziwienie ogarnia, że bez jakiejś publicznej refleksji chce się te posterunki przywracać i jeszcze wyciąga się rękę po pieniądze powiatowe. Nie wiem czym Pan Starosta i Zarząd kierował się, żeby takie wnioski przekazywać, tym bardziej, że pomoc rządowa dla Gminy Goleszów na poziomie 8 milionów złotych jest mocno odczuwalna – zauważał Janusz Król, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego.

- Wniosek Pani Wójt był tylko częścią składową całego procesu decyzji, który, nie ukrywam, trwał na zarządzie dość długo, bo przez trzy tygodnie, mieliśmy podobne wątpliwości, jak ma tutaj Pan Wiceprzewodniczący […] które rozwiała dopiero rozmowa z Komendantem Policji – odpowiedział Starosta, Mieczysław Szczurek, wyjaśniając, że jeśli Gmina Goleszów zagwarantuje lokal i jego utrzymanie (media) dla posterunku, to Komendant Policji z kolei gwarantuje osiem etatów dla funkcjonariuszy.

- Ja chce pogratulować Pani Wójt, załatwienia aż 8 etatów. W Istebnej posterunek kosztował 2 miliony złotych, a nie otrzymaliśmy ani jednego etatu dodatkowo – skomentował radny Janusz Juroszek.

Radni ostatecznie powiatowi postanowili wesprzeć powstanie goleszowskiego posterunku – przeznaczając na ten cel 100.000 zł. „Za” głosowało 22 radnych, 4 wstrzymało się od głosu.

Dożynki powiatowe i pieniądze na „Feel”

Radni postanowili również udzielić Gminie Dębowiec pomocy finansowej z przeznaczeniem na organizację wydarzenia pn. Dożynki Gminno-Powiatowe w Simoradzu w wysokości 38 000 zł.

W uzasadnieniu czytamy: W budżecie wyjściowym na rok 2023 w dziale 921 „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” zabezpieczona została kwota 20 000 zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie kosztów związanych ze współorganizacją Dożynek Gminno-Powiatowych w Simoradzu, które odbędą się 26 sierpnia br. Na wniosek Gminy Dębowiec kwota ta, Uchwałą nr 1409/ZP/VI/23 Zarządu Powiatu Cieszyńskiego z dnia 27 kwietnia 2023 r., została zwiększona o 18 000 zł. W związku z poczynionymi ustaleniami z władzami Gminy Dębowiec dotyczącymi formy wsparcia ww. wydarzenia, proponuje się udzielenie pomocy finansowej w postaci dotacji celowej dla Gminy. Przekazana kwota ma zostać przeznaczona na częściowe pokrycie kosztów związanych z oprawą artystyczną wydarzenia - koncertem zespołu Feel.

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-05-31 15:43:54
krzysztof  mm: Janusz Król na prezesa "PiS Tonie W Regionie" sp. z o.o.
2023-05-31 22:22:49
Maach: Panie Król a dlaczego miasto ma się dokładać do remontów dróg powiatowych i transportu powiatowego? To Wasze zadanie i psi obowiązek.
2023-05-31 22:48:07
krzysztof  mm: Janusz Król reprezentuje ugrupowanie które obiecywało przywrócić posterunek policji w Dębowcu - co z tego wyszło w Dębowcu wiedzą najlepiej. Jako trzecioligowy pisior będzie teraz programowo pohukiwał przy każdej okazji i bez niej licząc na to, że Szwedy Kałuże i Kawuloki go zauważą, za to pohukiwanie docenią i znowu do koryta dopuszczą - ten sam Król jako absolutny ignorant w dziedzinie służby zdrowia w 2019 roku został przez partię powołany na stanowisko prezesa Centrum Reumatologii w Ustroniu, jego jedynym tam "osiągnięciem" było usunięcie z nazwy szpitala nazwiska jego patrona, de facto twórcy i założyciela, Jerzego Ziętka. Brawo on.
2023-06-01 15:39:29
FoxTrot: Krzysio - nie spinaj tak doopska. Od lat bijesz ciągle tą samą pianę i jesteś w tym do zerzygania monotematyczny. Mam wrażenie, że masz jakąś piso-fobię, bo w każdym temacie piszesz tylko o jednym. Jak w ubikacji podnosisz deskę to też widzisz tam Kaczora? Polecam zrobić sobie wakacje bez tv. Poważnie. Tymczasem niedobitki poprzedniej władzy to właśnie tacy malutcy moralnie hejterzy, jak Ty. Co się nie mogą pogodzić z demokracją, bo większość wybrała inaczej.
2023-06-01 22:47:19
krzysztof  mm: foxtrot, pisi bobku z koziej dupki, jak ci się nie podoba, nie czytaj - a jak czytasz, to spróbuj się do tematu odnosić, bo jak zaczynasz dywagować to cienka mizeria z ciebie wychodzi - PiS-u żadna większość nie wybrała, nigdy, ale to się widać w twojej jełopiastej pale nie mieści - a kaczora niestety widzę na okrągło i zakazane gęby jego przydupasów, w publicznej telewizji na wszystkich programach, na bilbordach, plakatach, non stop po wioskach pielgrzymują z tekturowymi czekami - i jedynie porównanie tych gęb do zawartości kibla ci się udało
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: