Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kasa na wypas

Są pieniądze dla hodowców owiec i kóz. Pasterze, którzy wypasać będą je na halach, mogą ubiegać się o dofinansowanie.

Dofinansowaniem – tak w ramach kolejnej edycji programu Owca Plus, chcą zachęcić do tradycyjnego wypadu owiec i kóz w Beskidach.

Ogłoszone zostały dwa konkursy. W ramach pierwszego dofinansowane zostaną zadania dotyczące ochrony czynnej bioróżnorodności i krajobrazu poprzez prowadzenie wypasu (tradycyjnego, szałaśniczego) owiec ras lokalnych na halach, łąkach i polanach górskich Beskidów oraz na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także popularyzacji gospodarki pasterskiej.

Na realizację konkursu Zarządu Województwa Śląskiego przeznaczył łącznie 600 tys. zł, z czego 522 tys. zł na dofinansowanie działań w Beskidach. Kwota dotacji nie może przekraczać 90% wartości kosztów kwalifikowanych zadania. - Pieniądze te mogą być przeznaczone m.in. na wynagrodzenia dla specjalistów bezpośrednio zatrudnionych przy wypasie, usługi związane z ochroną stad, np. usługi weterynaryjne oraz przygotowania terenu pod wypas, a także na wynajem sprzętu, wykonanie obiektów infrastruktury pasterskiej (np. bacówki, szałasy, kolyby), poideł dla zwierząt czy miejsc infrastruktury turystycznej takich jak np. ławki, zadaszenia, stoły oraz zakup sprzętu tradycyjnego np. kotły, puciery, czerpaki lub formy – informuje województwo śląskie.

Drugi konkurs dotyczy promocji – łącznie do rozdysponowania jest 100 tys. zł. Otrzymają je realizujący zadania w dziedzinie pielęgnowania i rozwijania tożsamości lokalnej, ekologii, kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego, ochrony dziedzictwa przyrodniczego związane z realizacją programu Owca Plus w 2021 roku.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 8000 zł i nie może przekraczać 70% wartości kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dofinansowanie otrzymać można m.in. na organizację konferencji, warsztatów, festynów, przygotowanie publikacji, folderów, gadżetów promocyjnych, albumów, filmów oraz budowę i remont tablic informacyjno-promocyjnych. Wsparciem objęte będą także zadania obejmujące organizację zajęć edukacyjnych, w ramach których promowane będą tradycje i zwyczaje związane z historią pasterstwa i kulturą regionów beskidzkiego lub jurajskiego oraz produkty pochodzenia owczego lub koziego.
Oferty w obu konkursach należy składać do 20 kwietnia 2021 r. Program Owca Plus umożliwia kontynuowanie wsparcia tradycyjnej gospodarki pasterskiej. Realizowany jest przez województwo od 2008 roku.
Obecnie w Beskidach w ramach programu wypasanych jest około 6 tysięcy owiec na powierzchni 550-600 hektarów. Owce te pochodzą od 85 hodowców, zaś w sezonie opiekuje się nimi 20 baców.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-06 19:37:48
Oko: Na zdjęciu grupa covidian ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: