Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kara za nieprzerejestrowanie pojazdu

1 stycznia to nie tylko początek nowego roku, ale również dzień wejścia w życie wielu nowych przepisów. 1 stycznia 2020 roku jedną z istotnych zmian jest wprowadzenie sankcji za nieprzerejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni. Oporni nowi właściciele będą musieli liczyć się z karą w wysokości nawet 1000 złotych.

Od 1 stycznia 2020 roku nie wchodzi obowiązek przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni od zakupu – taka konieczność w polskim systemie prawnym już istnieje. Dotychczas jednak , nawet w przypadku nieprzerejestrowania samochodu nie groziły nam za to żadne konsekwencje. Od wczoraj ulega to zmianie, za niespełnienie tego obowiązku będzie groziła kara w wysokości 1000 złotych.

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciel nowego pojazdu ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu od daty: zakupu nowego pojazdu na terytorium RP, zakupu pojazdu już zarejestrowanego na terytorium RP (używanego), dopuszczenia przez naczelnika urzędu celno-skarboweo do obrotu pojazdu sprowadzonego poza UE, sprowadzenia pojazdu do Polski z kraju UE, lub od daty sprowadzenia do kraju pojazdu, powierzonego mu przez zagraniczną osobą fizyczną lub prawną.

Chociaż w Polsce obowiązek przerejestrowania samochodu istnieje od dawna, zdarzali się kierowcy, którzy ignorowali ten obowiązek. Od teraz ma się to zmienić. Zmiany w prawie nie zdążyły jeszcze wejść w życie, a już w całym kraju zaobserwowano zwiększające się kolejki w wydziałach komunikacji starostw powiatowych. Podobna sytuacja ma miejsce również w Cieszynie – nasi czytelnicy poinformowali nas, że zdarzają się sytuacje, kiedy zaraz po otwarciu automat nie wydaje już numerków do kolejki, gdyż lista oczekujących jest zbyt długa. Również drogą internetową często okazuje się, że już rano limit wydanych biletów został osiągnięty.

Jak zmiana wygląda w praktyce? Przede wszystkim właściciele pojazdu, którzy już teraz jeżdżą nowym samochodem dłużej niż miesiąc i jeszcze go nie przerejestrowali, nie muszą się obawiać, prawo nie zadziała wstecz i 1 stycznia nie otrzymają kary finansowej. Nowe przepisy dotyczą kupna lub sprzedaży samochodu po 1 stycznia 2020 roku. Zmiana ma usprawnić działanie systemu CEPiK oraz poprawić warunki legalnego obrotu pojazdami na terenie kraju.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-02 09:13:26
donekT: cytat "Nie groziły nam za to żadne konsekwencje" koniec cytatu Czyżby LEX IMPERFECTA??? Ktoś mija się z prawdą.... To, iż taryfikator nie posiadał odpowiedniej pozycji, w ramach przepisu nie było sankcji, nie oznacza, iż nie groziły nam za to żadne konsekwencje. Oczywiście policjanci najczęściej dawali POUCZENIE (co już stanowi formę kary), mogli również skierować sprawę do sądu, który mógł skazać na grzywnę, najczęściej w wysokości około 100 zł.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: