Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kalendarz Beskidzki wydany. Sporo tematów poświęcono Śląskowi Cieszyńskiemu.

Jest już Kalendarz Beskidzki na 2014 rok. Pierwsze spotkanie w wydawcami i autorami zorganizowano 6. grudnia w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Choć kalendarz swym zasięgiem obejmuje teren Beskidów od Soły po Ostrawicę, w tegorocznym numerze sporo jest tematyki ze Śląska Cieszyńskiego i to traktowanego jako region całościowo, a więc z obu stron granicznej Olzy. Warto zatem, by do publikacji zajrzał każdy mieszkaniec obydwu brzegów Śląska Cieszyńskiego.

Co zatem znajdziemy w Kalendarzu Beskidzkim 2014? Miedzy innymi tekst o ustrońskich prekursorach nowożytnej botaniki. O rodzinie Górniaków z zaolziańskim rodowodem napisała Władysława Magiera. Tekst „W kosmos z cieszyńskiej wioski” przybliża postać Stanisława Czudka, Polaka Zaolzia będącego światowej sławy chirurgiem. Na Śląsku Cieszyńskim w trudnym okresie jego podziału granicą państwową osadzona jest też kolejna historia - doktora Wacława Olszaka – lekarza, filantropa, działacza społecznego i narodowego autorstwa Jarosława Drużyckiego. W dziesiątą rocznicę śmierci nie sposób było nie opisać wybitnej postaci profesora Jana Szczepańskiego z Ustronia, co uczynił na kartach Kalendarza Beskidzkiego Ireneusz Jeziorski.

W setną rocznicę urodzin tekstem na łamach Kalendarza potomkowie uhonorowali Adolfa Molaka, wybitnego cieszyńskiego humanistę, pedagoga, działacza Ruchu Ludowego, dyrektora instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego. Jan Picheta postanowił rozsławić wśród mieszkańców polskiej części Śląska Cieszyńskiego, Ziemi Bialskiej czy Żywiecczyzny postać Jury spod Gronia, czyli Władysława Niedoby z Nawsia na Zaolziu. Na czynniki pierwsze biorąc pod uwagę zarówno czynniki historyczne, jak i polityczne, gospodarcze i wreszcie ukazując prawdy etnograficzne o trudnej historii podziału Śląska Cieszyńskiego w latach 1918-1920 napisał Grzegorz Gąsior. Kolejny trudny temat historii podziału Śląska Cieszyńskiego podjął Szymom Broda pisząc tekst w 95 rocznicę agresji czeskiej na Zaolzie. Kolejnym tematem ze Śląska Cieszyńskiego, znów z jego lewobrzeżnej strony, jest hitlerowski falstart II wojny światowej, jaki miał miejsce 26 sierpnia 1939 roku w Mostach koło Jabłonkowa opisany przez Mečislava Boráka. Jest też i o Skoczowie w tekście zatatuowanym „Skoczowianin na chwilę” Julii Raszki przybliżającym postać i twórczość Waldemara Rudyka, twórcy drewnianych konstrukcji znanych chyba każdemu Skoczowianinowi oraz tym, którzy odwiedzają miasto pod Kaplicówką. 

Sporo jest też o szeroko pojętej kulturze Ziemi Beskidzkiej, poprzez muzykę czy sztuki plastyczne na teatrze kończąc. Tematem z Bielska, jednak bliskim nie tylko każdemu Bielszczaninowi, z pewnością są postaci Bolka i Lolka, którzy w nadchodzącym roku będą mieli już 50 lat.
Warto podkreślić, że wszystkie teksty są na wysokim poziomie zarówno literackim, jak i merytorycznym. Autorzy czerpiąc z wielu źródeł pokazali opisywane przez siebie postacie i wydarzenia w sposób ciekawy i wielostronny, a lektura Kalendarza Beskidzkiego jest nie tylko pouczająca, ale także fascynująca.

Spotkanie w książnicy prowadzili Jan Picheta, Redaktor Naczelny Kalendarza i Grażyna Staniszewska, inicjatorka wznowienia wydawania Kalendarza z ramienia Towarzystwa Miłośników Bielska-Białej i Podbeskidzia. Uświetnił je pokaz kulinarny w wykonaniu cieszyńskich gospodyń: Władysławy Magiery, Janiny Hławiczki i Heleny Dobranowicz, która zredagowała tekst Kuchni Śląska Cieszyńskiego,  które na oczach słuchaczy, podczas gdy Jan Picheta wspólnie z niektórymi obecnymi na spotkaniu autorami omawiali tematykę Kalendarza, przygotowały tradycyjne cieszyńskie słodkie ule, po czym poczęstowały nimi gości. Ten element spotkania był nieprzypadkowy, gdyż po raz pierwszy do Kalendarza Beskidzkiego wydano także Zeszyt Kalendarza Beskidzkiego, a jest nim właśnie Kuchnia Śląska Cieszyńskiego, czyli wybór przepisów kulinarnych Emilii Kołder.

Kolejne spotkanie z Kalendarzem Beskidzkim zaplanowano właśnie w Cieszynie, 15 grudnia o 16.00 na Zamku w Cieszynie.

(indi)

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: