Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kaczycki kościół po remoncie

Zakończył się remont kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach. Odnowiono nawę i prezbiterium oraz soboty (niskie podcienia, wsparte na słupach). W kolejnych latach planowane są kolejne prace, tym razem związane z remontem wieży.

W wyniku przeprowadzonych prac połacie nawy i prezbiterium oraz soboty otrzymały nowy gont, wymieniono także gontowy szalunek, który osłaniał konstrukcję ścian wzniesionych z poziomych bali drewnianych. Przy okazji robót budowlanych, na miejsce wkroczyli specjaliści z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach- z odkrytych ścian o konstrukcji drewnianej pobrano materiał do badań dendrochronologicznych by w przyszłości ostatecznie potwierdzić datowanie materiału z jakiego została wzniesiona świątynia. W świetle dokumentów archiwalnych kościół pochodzi sprzed 1620 r. – poinformowali w mediach społecznościowych.

Kościół, który aktualnie mieści się w Kaczycach, wcale nie został tam wzniesiony. Początkowo zlokalizowany był w Ruptawie, gdzie funkcjonował, jako kościół św. Bartłomieja. Dopiero w latach 1971-1972 został przeniesiony do Kaczyc i mianowany kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-04 17:31:59
Antykler Forte: wciąż mało i mało, wciąż więcej i drożej, miedź na dachy, złoto na ołtarze, stoją olbrzymie gmaszyska pobudowane nieraz za wdowi grosz, od tego monstrum w Licheniu począwszy po wiejskie przybytki pychy i zakłamania - tak od wieków po dziś dzień kościół rozumie i głosi ewangelię
2020-11-04 18:02:16
donekT: To nie budynek, ale ludzie tworzą KOŚCIÓŁ, dlatego od wieków jest niezniszczalny.
2020-11-04 18:03:15
donekT: krzy-sio+Antykler Forte, Można się domyślić, co biega Ci po głowie... Gdyby nie te kościoły, gdzie twoi "rewolucjoniści" uzewnętrznialiby swój gniew i niecne emocje?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: