Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Już dziś o bitwie na Rynku!

Koniec stycznia 1919 roku to ważny czas w historii Skoczowa. Wtedy to w bitwie pod Skoczowem doszło do starć polsko-czeskich. Te wydarzenia upamiętnia po 95 latach Miejskie Centrum Kultury ''Integrator''.


Dnia 24 stycznia 1919 r. gruchnęła w Skoczowie wieść, że Czesi zajmują Śląsk Cieszyński. Jakoś nikt temu nie dawał wiary. Pogłoski te zaczęły się jednak sprawdzać, a w niedzielę 26 stycznia słyszano już przez cały dzień całkiem wyraźnie odgłos strzałów armatnich. W Zagłębiu toczył się krwawy bój. Wielu ciekawych śpieszyło tam, gdzie wrzała walka, aby ujrzeć jak wygląda wojna albo, aby sobie odświeżyć pamięć wojny już przeżytej. Niepotrzebnie jednak wychodzili na jej spotkanie. Wojna sama do nas przyszła"  pisze ks. Jan Unicki. W 95. rocznicę tamtych wydarzeń Miejskie Centrum Kultury w Skoczowie zaprasza na inscenizację plenerową już dziś (25.01) o godz. 14.00 na skoczowski Rynek.


Tę szczególną datę w dziejach miasta ma upamiętnić inscenizacja prezentująca wydarzenia sprzed 95 lat. – Zostanie oddana również salwa honorowa na cześć obrońców Śląska Cieszyńskiego, zostanie zaprezentowana musztra bojowa z karabinami, następnie przejdziemy pod pomnik "Poległym za Polskość Śląska" upamiętniający bitwę pod Skoczowem i złożymy wieniec – mówi Robert Orawski, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Skoczowie.


1 lutego w ramach obchodów będzie można wziąć również udział w okolicznościowej prelekcji na temat bitwy pod Skoczowem. Rozpocznie się ona w Sali pod Pegazem MCK Integrator (ul. Targowa 26) o godz.17.00.

DK
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: