Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Józef Golec - Honorowy Obywatel Cieszyna

W środę (19.09.2018) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyła się prelekcja, zatytułowana „Józef Golec, Honorowy Obywatel Cieszyna”. Wydarzenie odbyło się w ramach działania Dyskusyjnego Klubu Propozycji „Podgórze” i Koła nr 2 „Mały Jaworowy” Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.  

Prelekcja została poprowadzona przez Stefanię Bojdę, siostrą Józefa Golca, z którym wspólnie napisała i wydała trzytomowy Słownik biograficzny Ziemi Cieszyńskiej – Józef Golec nie wierzył, gdy ktoś mówił, że czegoś się nie da. Działał, pracował i udowadniał, że wszystko jest możliwe – tłumaczyła w trakcie wydarzenia.

Honorowy Obywatel Cieszyna – Józef Golec aktywnie działał na Śląsku Cieszyńskim, angażując się w promowanie i szerzenie lokalnych tradycji. Był członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Wychowania przez Sztukę. Pracował z dziećmi, które między innymi dzięki jego wsparciu mogły prezentować swoje prace zarówno w kraju, jak i za granicą. Łącznie spod jego skrzydeł wypłynęło ponad 270 medalistów i ponad 300 laureatów konkursów sztuki, skierowanych do dzieci.

Jego ekslibrisy były wystawiane na wielu wystawach, np. ekslibrisy dla Cisownicy zaprezentował w Sopocie w 2004 roku, „Cieszynalia” z kolei były prezentowane w Łodzi. Łącznie stworzył ponad 350 znaków własnościowych książek.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: