Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jonasz: program HALT

Od kontrolowanego picia czy zażywania innych środków toksycznych do uzależnienia droga jest bardzo krótka i cienka. Wydaje się nam, że panujemy nad tym i w pewnym momencie pojawia się problem, którego zazwyczaj nie zauważamy. Osoba uzależniona cały czas twierdzi, że to nie ona ma problem tylko całe otoczenie wokół niego.

Osoby, którym zależy na powrocie osoby uzależnionej próbują różnych sposobów aby pomóc w uzależnienia. Jednak pomimo różnych sprawdzonych czy książkowych sposobów pomocy jeżeli osoba uzależniona nie uzmysłowi sobie, że jest chora i nie będzie chciała sama przestać to wysiłki otoczenia nie przyniosą żadnego efektu.

Jednym z podstawowych narzędzi zdrowienia osoby uzależnionej jest program HALT. Powinien się nauczyć na początku swojej drogi i stosować go codziennie.
Program HALT stanowi osiową część filozofii zdrowienia, jest programem jak radzić sobie z zagrożeniem uzależnienia w okresie trzeźwienia. Hasło powstało od pierwszych liter angielskich słów:
HUNGRY — głodny
ANGRY — rozgniewany
LONELY — samotny
TIRED — zmęczony

Każdy z tych stanów psychofizycznych jest bardzo niebezpieczny dla osoby uzależnionej i może oddalić go od zdrowienia.

W programie osoba uzależniona powinna nauczyć się takiego życia wśród ludzi, by móc traktować ich błędy bez popadania w stan rozdrażnienia.
Drugą sprawą jest nauczenie się zachowywania równowagi uczuciowej zarówno w sukcesach jak i niepowodzeniach, ponieważ miłe i nieprzyjemne emocje mogą stanowić dobrą wymówkę do sięgnięcia po substancję toksyczną z którą walczymy.
Trzecia zasada to Wypracowanie w sobie dojrzałego światopoglądu i nauczenie się postępować zgodnie z zdrowym rozsądkiem a nie z negatywnymi emocjami. Odprężać się umysłowo i fizycznie w sposób naturalny.

Osoby uzależnione w trakcie stosowania programu powinny przestrzegać kilku spraw związanych z nim:
- NIE BĄDŹ GŁODNY – starajmy się nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegoś. Trzeźwi alkoholicy z doświadczenia twierdzą, że pokusa na kieliszek zwielokrotnia się gdy jesteśmy głodni, wtedy też często bywamy źli,
- NiE BĄDŹ ROZGNIEWANY – gniew jest naturalnym uczuciem. Jednak zbyt duży poziom złości zaburza w nas funkcjonowanie. Ten stan psychiki jest w większości powodem sięgnięcia po kieliszek aby osiągnąć odprężenie,
- NIE BĄDŹ SAMOTNY – samotność nie jest najlepszym stanem dla uzależnionego w jego drodze trzeźwienia; od samotności bliska droga do frustracji, złości, napięcia, rozżalenia. Jako przeciwwagę dla samotności stawia się grupy wsparcia,
- NIE BĄDŹ ZMĘCZONY – trudno oczywiście nie być zmęczonym, ale chodzi o to aby stanu tego nie przedłużać. Istotne jest unikanie zmęczenia fizycznego, ale również psychicznego.

Program HALT jest programem, który dobrze jest zapamiętać i wcielać w nasze trzeźwiejące życie. Pamiętać o najważniejszych jego zasadach, stosować się i myśleć trzeźwo.

AKTA

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-05 12:36:54
wyśmienity cwaniaczek: no za taki wyśmienity artykuł to muszę się napić a że wódeczka lubi dym no to buch buch i to nie kopcióch ino mery...................
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: