Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Jesziwa" w Domu Narodowym

W czwartek (07.11.2019) w galerii ceglanej cieszyńskiego Domu Narodowego odbył się wernisaż wystawy fotografii Jindricha Buxbauma, zatytułowanej „Jesziwa”. Wernisaż odbył się w ramach Dni Kultury Żydowskiej, które w Cieszynie potrwają do 10 listopada.

Jundrich Bauxbaum to fotograf który uwielbia podróże. Swoje pasje łączy z poznawniem i dokumentowaniem kultury żydowskiej. Zdjęcia wykonuje od ponad 14 lat a wystawa w Domu Narodowym nie jest pierwszą w jego karierze. Debiutował w Ołomuńcu, gdzie przedstawił zdjęcia ze swojej wyprawy do Izraela z marca 2010 roku.

- Na wystawie zaprezentowano zdjęcia, mówiące o jesziwie, czyli rodzaju wyższej szkoły talmudyczne dla nieżonatych studentów. Dawniej pobierali w niej nauki chłopcy w wieku od 13 lub 14 do dwudziestu kilku lat, absolwenci chederu lub szkoły zwanej Talmud Tora. Po zakończeniu Jesziwy niektórzy otrzymywali michę, która uprawniała do objęcia stanowiska rabina – wyjaśniano podczas wernisażu.

Zdjęcia przedstawiają uczniów szkoły. To chłopcy i mężczyźni którzy pobierają naukę w szkole, która być może otworzy im drogę do objęcia stanowiska rabina. Fotografie prezentują różne działania podejmowane w ramach nauki. Widać również wiele elementów prezentujacych żydowską tradycję. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-09 00:17:59
inigo: Czyżby gmina żydowska posypała ox-owi extra funduszami? Nie ma dnia bez przychylnych laurek, milutkich "michałków" czy idyllicznych relacji.
2019-11-09 09:12:59
tom lem: .. czyżby w/g żydowskiej tradycji , foto miało otwierać drogę młodzianowi z brodą, do objęcia stanowiska rabina, tfuuu burmistrza;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: