Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

To one zmieniały oblicze nauki - wykład cUTW

W czwartek (07.11.2019) w sali konferencyjnej Uniwersytetu Śląskiego odbył się kolejny wykład plenarny cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem dr hab. Mariola Saternus opowiedziała o znanych kobietach nauki.

Podczas wykładu zaprezentowano sylwetki kobiet, których praca i badania wpłynęły na rozwój nauki. Jak podkreślano, chociaż aktualnie w dziedzinie pracy naukowej można mówić o równouprawnieniu, to jeszcze w ubiegłym stuleciu, rola płci pięknej w wielu odkryciach była pomijana. Przykładem może być postać Milevy Maric, żony Alberta Einsteina, która prawdopodobnie przyczyniła się do powstania pierwszych prac Einsteina. Pojawiły się również głosy, jakoby niektóre ich wspólne prace były podpisane tylko i wyłącznie nazwiskiem mężczyzny.

Sporo czasu poświęcono jednej z najwybitniejszych kobiet polskiej nauki, czyi Marii Skłodowskiej Curie, która jak się okazuje była nie tylko wybitnym naukowcem, ale również prekursorem, jeżeli chodzi o niektóre uprawnienia kobiet – w 1916 roku zrobiła prawo jazdy, jako jedna z pierwszych kobiet w historii, by móc prowadzić samochód przewożący aparat rentgenowski. Jeździła na pola bitew podczas I wojny światowej i wykonywała prześwietlenia RTG rannym żołnierzom. Ogołociła paryskie pracownie z aparatów RTG i zainstalowała je na furgonetkach, nazywanych „małymi Curie”. Jak się okazuje, prawdopodobnie białaczka, na którą zapadła, wcale nie była wynikiem prowadzonych przez nią badań, ale właśnie wykonywanych przez nią prześwietleń, których wykonywała dziennie nawet kilkanaście. Wówczas czas jednego prześwietlenia wynosił około godziny – wyjaśniała prowadząca.

Oprócz wykładu, podczas czwartkowego spotkania cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, osoby chętne mogły również wykonać nieodpłatne badanie na obecność WZW. Krew pobierano z palca i podawano na specjalny test, który wskazywał wynik. Badanie było skierowano do wszystkich zainteresowanych, mogły z niego skorzystać również osoby spoza Uniwersytetu.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: