Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jest wykonawca dokumentacji. Czas linii 190

Znany jest wykonawca dokumentacji rewitalizacji linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała.

Pierwszy krok w kierunku powrotu pociągów na tory linii 190 poczyniony. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozstrzygnęła przetarg nieograniczony na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków) realizowanego w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 roku”.
Aglomeracja Beskidzka, znalazł sposób sfinansowania bardzo kosztownej inwestycji, szacowanej na ok. 350 mln zł. Projekt sfinansowany zostanie m.in. z dofinansowania z rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 roku, swój udział zadeklarowały również gminy, miasta i powiaty południa, Urząd Marszałkowski oraz Kolej. Wkład samorządowy to 15 proc. wartości inwestycji, za koordynację partnerstwa samorządowego odpowiada właśnie Aglomeracja Beskidzka.

Do przetargu na opracowanie dokumentacji ogłoszonego na przełomie roku złożono 11 ofert, z czego 6 zmieściło się w wyznaczonej dla zamówienia kwocie, a więc 13 983 215,70 zł brutto. Ostatecznie wybrano najtańszą ofertę w wysokości 11 974 050 zł, zgłoszoną przez Koltech Infra Sp. z o.o. z Katowic (lider) wraz z Infrares Sp. z o.o. z Warszawy. Obecne prace projektowe będą realizowane w latach 2024-2027, samą budowę przewidziano na lata 2027-2029. - Firmy, które wykonają projekt, muszą w nim uwzględnić budowę nowych i przebudowę istniejących stacji i przystanków, również tych na terenie gminy Jasienica. Wszystkie obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki oraz jasne oświetlenie. Przewidziano też odpowiednie dostosowanie peronów ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z pociągu, jak również przystosowanie do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przebudowany odcinek linii kolejowej zostanie dostosowany do kursowania pociągów z prędkością 80 km/h z możliwością odcinkowego zwiększenia prędkości do 100, a nawet do 120 km/h. Poza opracowaniem samego projektu firma Koltech Infra będzie również później sprawowała nadzór autorski przy wyłonionym w osobnym przetargu wykonawcy modernizacji - informuje wójt Janusz Pierzyna, zaangażowany orędownik modernizacji linii kolejowej.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: