Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jest taka noc. . .

W ludowej tradycji to właśnie Noc Świętojańska jest tą symbolizującą miłość. To właśnie z 23 na 24 Jana w przyrodzie dzieją się cuda. 24 czerwca w św. Jana nie może zabraknąć wianków, które panny puszczają na wodzie. Tego dnia zbiera się też zioła, bo Jan Chrzciciel jak mówią górale chrzci wszystkie rośliny.
Gospodarze wierzyli, że św. Jan przyniesie im urodzaj. Młodzież w płomieniu ogniska, wiankach z ziół szukała towarzysza życia. Tradycyjne, plecione z polnych kwiatów wianki puszczane w wodę przez  panny miały wskazać im drogę do przyszłego męża. Mężczyźni  natomiast skakali przez ogień, im wyżej, tym miało to świadczyć o większej męskości.  Jednym słowem noc z 23/24 czerwca jest magiczna. Dziś w Beskidach może zwyczaje są już nieco zapomniane, jednak coraz więcej ośrodków kultury ich wskrzesza, tak aby połączyć tradycję i zabawę. 
 
W Skoczowie Noc Świętojańską zaplanowano na niedzielę. O godz. 21.45 Miejskie Centrum Kultury zaprasza na most na Wiśle przy ul. Sportowej. To właśnie tam będzie można zobaczyć jak wyglądało tradycyjne puszczanie wianków w wodę. Obrzędowi towarzyszyć będzie niezwykła iluminacja światła - magicznych wrażeń z pewnością nie braknie. 
 
Tradycyjnie świętować będą górale z Trójwsi. W Koniakowie na Ochodzitej w sobotę wieczorem będzie można zobaczyć jak obchodzi się noc św. Jóna. 
 
Na Noc Kupały zaprasza też Brenna. W ośrodku w Leśnicy prócz rozpalonych ognisk i tradycyjnych wróżb w sobotę wieczorem będzie się można bawić z zespołami  Grojcowianie, Johnny Band.
 
Za tydzień 30 czerwca-1 lipca na wiankową imprezę zapraszają też Zebrzydowice. Wianki popłyną Młyńszczokiem w sobotę tuż przed północą. 
 
Dorota Kochman
źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: