Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jest nowy najemca zamku w Kończycach Małych

Po rezygnacji dotychczasowego najemy, którym był cieszyński browar, gmina Zebrzydowice ogłosiła nowy przetarg na prowadzenie działalności gastronomicznej w zamku w Kończycach Małych.

 Przetarg ustny nieograniczony na najem lokalu przeznaczonego na prowadzenie działalności gastronomiczno-hotelarskiej, mieszczącego się w Zamku w Kończycach Małych i będącego własnością Gminy Zebrzydowice, odbył  25 maja 2023 roku odbyło w sali Zebrań Gminnego Ośrodka Kultury w Zebrzydowicach.

Przedmiotem przetargu była oferta wynajmu lokalu o łącznej powierzchni 661,16 m², który miał być przeznaczony pod działalność gastronomiczno-hotelarską.

Najemcą lokalu użytkowego, który został wyłoniony w przetargu, jest Fundacja Dziedzictwa Księstwa Cieszyńskiego,

Zamek w Kończyach Małych (nazywant też Małym Wawelem), to ważne miejsce na historycznej mapie regionu. Historia zamku sięga XVI wieku kiedy to właścicielami Kończyc Małych zostają Czelowie z Czechowic, którzy wznoszą w miejscu wcześniejszej warowni okazały zamek, w stylu renesansowym. Budowla ta tworzyła zamknięty czworobok z wewnętrznym, arkadowym dziedzińcem. Na początku drugiej połowy XVII wieku Kończyce Małe przeszły na własność rodu Pełków z Nowego Miasta . W ich rękach zamek pozostawał prawie do połowy XIX stulecia. W tym czasie zniknęła fosa i most zwodzony, powstał za to park w stylu angielskim. Ostatnimi prywatnymi właścicielami zamku byli - wzbogaceni na dostawach dla wojska podczas wojen napoleońskich - Folwarczni, śląska rodzina chłopska. Jako dobrzy gospodarze zadbali zarówno o rezydencję, jak i folwark; opuścili wieś dopiero w 1945 roku (za slaskie.travel)

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-05 11:30:37
pagor79: Czyli szybko sprawdzając Adam Leda jest prezesem Stowarzyszenia. Nie ma za co.
2023-06-05 11:31:36
pagor79: Przepraszam - Maximilian Leda, Adam na drugie. Sądząc - syn tego Adama.
2023-06-05 20:37:56
edward pilich : W sumie to nic wielkiego się nie dzieje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: