Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jedziesz za granicę? Uważaj, co przywozisz

Strumieński magistrat przypomina o tym, że niektórych gatunków roślin nie wolno przywozić do Polski bez specjalnych uprawień.

- Najlepiej byłoby zrezygnować z przywozu roślin z wakacyjnych wypadów, a jeśli już nie możemy się oprzeć i "musimy" przywieźć roślinę z wakacji poza Polską, to zakupu powinniśmy dokonać w centrum ogrodniczym i bezwzględnie dopytać sprzedawcę, czy roślina może być przewieziona do Polski i czy powinna być zaopatrzona w paszport roślin, a jeżeli tak, to czy taki paszport posiada - czytamy na stronie urzędu miasta.

Paszport roślin to dokument, który potwierdza, że dana roślina była kontrolowana i jest zdrowa, tj. nie ma szkodników i chorób. Co ważne, na terenie Unii Europejskiej istnieją obszary, z których nie wolno wywozić roślin, lub obowiązują tam bardzo restrykcyjne obszary. Miejsca takie możemy znaleźć na przykład we Włoszech, Francji (na Lazurowym Wybrzeżu i Korsyce), Hiszpanii (na Balearach) czy w Portugalii. 

Za kontrolę graniczną i nadzór zdrowotności roślin w obrocie zagranicznym odpowiada Państwowa Inspekcja Roślin i Nasiennictwa. Wykaz jednostek tej instytucji można znaleźć na stronie piorin.gov.pl.

KR/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-12 14:34:28
wojtoj: A czy na ogórki sprowadzone na sezon ogórkowy w OX.pl macie paszporty? :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: