Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jedziesz na Słowację? Uważaj!

W Mostach koło Jabłonkowa (Republika Czeska) na granicy ze Słowacją utworzył się gigantyczny korek. Stało się tak ze względu na wprowadzenie przez Słowaków nowego elektronicznego systemu poboru opłat drogowych, który zastąpi obecny system nalepek autostradowych za przejazd autostradami na co kierowcy z Polski nie byli przygotowani. 
Jak donosi czeska prasa, korek wytworzył się z powodu polskich kierowców, którzy nie wykupili specjalnych urządzeń za brak których podczas kontroli grozi grzywna do 16.000 Euro! Kierowcy którzy nie zaopatrzyli się wcześniej w elektroniczne urządzenie – jednostkę pokładową (tzw. OBU – on-board unit) po przybyciu na granicę musieli się zatrzymać, zakupić (bądź wypożyczyć) oraz zamontować urządzenie, co zajmowało im nawet do czterdziestu minut.
Od tego roku pojazdy mechaniczne o ciężarze całkowitym ponad 3,5 tony lub pojazdy ciężarze całkowitym ponad 3,5 tony, przeznaczone do transportu towarów oraz pojazdy mechaniczne, umożliwiające przewóz ponad dziewięciu osób łącznie z kierowcą, muszą być wyposażone w urządzenie elektroniczne – jednostkę pokładową (tzw. OBU – on-board unit), zapewniającą rejestrację liczby kilometrów przejechanych po płatnych odcinkach, a następnie obliczenie kosztów opłaty drogowej. – informuje Słowacka ambasada
System elektronicznego poboru opłat będzie obejmować wyznaczone odcinki autostrad, dróg ekspresowych oraz wybranych dróg I klasy. Opłata za korzystanie z tych dróg będzie obliczana za pomocą zaawansowanej satelitarnej technologii poboru opłat GPS-GSM. Istota działania systemu polega na tym, że za pomocą jednostek pokładowych (OBU) umieszczonych w samochodach, monitoruje on położenie pojazdów i automatycznie oblicza liczbę kilometrów przejechanych po drogach objętych elektronicznym poborem opłat.

Szczegółowe informacje o elektronicznym systemie poboru opłat drogowych można uzyskać dzwoniąc na numer Infolinii: + 421 2 35 111 111:

[PL]

 


Pokaż Korki na granicy na większej mapie

Polecamy: Niezwykłe zegarki marki Tissot o niepowtarzalnym designie. Trwałość i elegancja w szerokim wyborze.

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: