Jednośladem bezpiecznie do celu

Jednośladem bezpiecznie do celu to ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak szeroko zakrojona kampania skierowana jest przede wszystkim do użytkowników jednośladów.

W okresie wiosenno–letnim zauważamy większą ilość jednośladów na drogach całego kraju. Akcja ma na celu podnieść świadomość kierujących wszystkimi typami pojazdów, że człowiek i jego zachowanie ma największy wpływ na nasze bezpieczeństwo.

Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Pamiętajmy, że rowerzyści są również pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, pozbawieni są jakiejkolwiek ochrony. Kierowcy jednośladów nie mają poduszek powietrznych czy też pasów bezpieczeństwa. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają szans na przeżycie.

Celem akcji jest:

  • przypominanie i uświadamianie motocyklistom, motorowerzystom i rowerzystom, że niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, w tym niedostosowanie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, niezachowanie bezpiecznej odległości czy też nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu to najczęstsze przyczyny wypadków, których sprawcami są użytkownicy jednośladów;
  • kształtowanie właściwych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego oraz promowanie dbania o własne bezpieczeństwo na drodze poprzez stosowanie właściwego ubioru chroniącego szczególnie motorowerzystów i motocyklistów, używanie certyfikowanych i dopasowanych kasków, jak również elementów odblaskowych;
  • wzmacnianie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Wysokie ryzyko utraty życia i zdrowia użytkowników jednośladów jest przede wszystkim pochodną ryzykownych zachowań na drodze. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

red./mat.pras.
 

źródło: OX.PL
dodał: ES

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-24 13:57:52
tomi71: Kierowcom przesiadającym się z samochodów na rowery to chyba automatycznie pamięć się kasuje, bo w zdecydowanej większości w ogóle nie stosują się do przepisów ruchu drogowego. Taki \"wielki i doświadczony kierowca\" stwarza jeszcze większe zagrożenie nie tylko dla samego siebie, ale i dla swojej rodziny przekazując karygodne \"zasady\" swoim dzieciom jadącym za nimi i biorącymi z nich przykład.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją