Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jeden nieboszczyk- dwa pogrzeby ?

Już od października wejdą w życie kolejne zmiany dotyczące pochówków zmarłych. W myśl nowych wytycznych, jeżeli będziemy chcieli dla swojego bliskiego katolickiego pochówku w obecności księdza... będziemy musieli wybrać...trumnę.

Przepisy mają wejść w życie już niebawem. Watykan zaakceptował dokument, który Episkopat Polski przyjął już w 2009 roku. W myśl zmian kapłan może się nie zgodzić na odprawienie nabożeństwa nad urną z prochami. Owszem - kremacja zwłok jest dopuszczalna przez kościół, ale dopiero po tym jak nieboszczyk spocznie w trumnie.

Co to oznacza w praktyce?

- Według mnie wzrost cen, a dokładnie większe wydatki dla rodziny zmarłego – mówi Aniela Kryszak z Cieszyna – Wiele osób wybierało kremację, albo ze względu na oszczędności, albo na życzenie zmarłego. Teraz na oszczędność nie ma co liczyć, bo trzeba będzie zapłacić za  trumnę, urnę i kremację. Z tym, że trumna do kremacji ma swoje wytyczne i znacznie różni się od tej, którą wystawia się w kościele. Według mnie, być może kupić trzeba będzie nie jedną, a dwie trumny.

Obniżenie zasiłku pogrzebowego  z ponad 6.400 zł do kwoty 4.000 zł  spowodowało, że rodziny muszą dopłacać do pochówku swoich bliskich. W tym temacie nie zapowiadają się żadne zmiany...

- Uważam, że to dobrze, że sprawa kremacji zostanie formalnie uregulowana. Nie będzie niedomówień i problemów z tym związanych. Niemniej jednak wydaje mi się, że zmiana ta przysporzy rodzinie zmarłego sporo niedogonień. W przypadku kremacji zwłok, najpierw musiałaby odbyć się msza w kościele, a dopiero potem ceremonia na cmentarzu z urną. Ceremonia pogrzebu zajęłaby tym sposobem dwa dni. Trzeba jeszcze uwzględnić  "kolejkę" do krematorium i czas w jakim trwa proces spopielenia. Sama nie wiem, jak to będzie wyglądało w praktyce – zastanawia się Dorota Raszka .

Będą jednak ustępstwa... W uzasadnionych przypadkach, np. gdy ktoś umrze za granicą i do Polski zostaną sprowadzone jego prochy, Msza św. pogrzebowa będzie sprawowana z urną w kościele. 

O ile wzrosną koszty? Jak będzie wyglądała organizacja pochówku? - nie wiadomo, ale już dzisiaj ta rewolucyjna zmiana budzi wiele pytań...

 
BsK
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: