Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jawor z Jaworza z Ogrodzie Reformacji

Ogród Reformacji, który prowadzi ks. Jan Byrt, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku Salmopolu rozrasta się. Właśnie trafiły tam jawory z Jaworza.

 

Jedną z najpopularniejszych pieśni śpiewanych przez górali jest „Szumi jawor”. Górale w Beskidach często śpiewają jedną z najbardziej ulubionych, kochanych i znanych pieśni góralskich. Znają tę pieśń dzieci, młodzież, dorośli i starcy. A brzmi ona tak: "Szumi jawor szumi, szumi osika, nigdy nie zaginie górolsko muzyka. Górolsko muzyka i górolski grani. Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewani!"

– Jest to hymn górali Beskidzkich, który niesie się wielokrotnie po tych groniach- Beskidach śpiewany ze łzami w oczach. Znają go dzieci, młodzież , dorośli i starcy. A brzmi: Szumi jawor szumii i szumi osika, nigdy nie zaginie górolsko muzyka.  Górolsko muzyka i górolski grani. Nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewani.  W Ogrodzie Reformacji w Szczyrku przy Parafii Ewangelickiej szumi jawor, szumi z Jaworza . Dokładnie 10 jaworów z Parafii Ewangelickiej  Jaworza zostało zasadzonych 22 maja – mówi ks. Jan Byrt proboszcz Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu. Drzewa przekazane zostały przez inicjatora Jerzego Ryrycha miłośnika przyrody i organizatora wielu konkursów ekologicznych w Jaworzu a także członek rady parafialnej. W sadzeniu pomagał ks. Andrzej Krzykowski.

Aktualnie w Ogrodzie Reformacji rośnie 3012 różnego rodzaju drzewek, w tym sosny z Sosnowca, buki z Buczkowic, lipy z Lipowca, brzozy z Brzezówki, cisy z Cisownicy, dęby z Dębowca oraz modrzewie i jodły i świerki.

Do 500-lecia reformacji, czyli do 2017 roku parafia ze Szczyrku chce zasadzić jeszcze 2 tys. drzewek.

 

KOD

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: