Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jaskinia zamknięta

Jaskinia Wiślańska w Brennej została zamknięta. Najdłuższa jaskinia Beskidów nie jest już dostępna dla turystów i amatorów.

Jaskinia Wiślańska znajduje się w Brennej na wysokości 890 metrów na zboczu Malinowa. Jest jaskinią typu szczelinowego, łączna długość jej korytarzy to 2275 metrów. Została odkryta w 2003 roku. Jak podkreślają specjaliści, ze względu na trudności techniczne zwiedzania i konieczność użycia specjalistycznego wyposażenia eksploracyjnego Jaskinia Wiślańska nie nadaje się do udostępnienia turystycznego.

- Jaskinia Wiślańska została objęta ochroną prawną na mocy Uchwały Rady Gminy Brenna nr III/21/15 z dnia 12 lutego 2015 r. w sprawie ustanowienia stanowiska dokumentacyjnego „Jaskinia Wiślańska”, która charakteryzuje się bardzo zróżnicowaną i ciekawą budową geomorfologiczną, a oprócz tego jest miejscem zimowania kilku gatunków nietoperzy – informuje Małgorzata Olszar, Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy w Brennej

Władze Gminy Brenna zdecydowały o zabezpieczaniu i zamknięciu dwóch otworów wejściowych do Jaskini, które nie posiadały profesjonalnego zabezpieczenia przez wejściem osób nieupoważnionych. - Potrzeba zamknięcia podyktowana była głównie potrzebą ochrony i poprawy warunków bytowania nietoperzy, przede wszystkim w okresie zimowym, gdy ssaki te hibernują, a także względami bezpieczeństwa. Należy zaznaczyć, iż jaskinia posiada bardzo skomplikowaną morfologie, korytarze przebiegają na wielu poziomach tworząc swoisty labirynt, w którym łatwo o utratę orientacji. Po licznych konsultacjach z środowiskiem naukowym, początkiem 2017 roku Gmina Brenna podjęła kroki w celu zabezpieczenia jaskini. Prace zabezpieczające, prowadzone we współpracy z chiropterologiem zakończyły się w lipcu 2017 roku - informują władze.

Każde wejście do jaskini jest możliwe dopiero po wcześniejszym uzgodnieniu z Instytutem Ochrony Przyrody PAN w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Ochrony Jaskiń „Grupa Malinka”. - Stowarzyszenie udostępnia wejście jedynie pracownikom jednostek naukowych bądź członkom stowarzyszeń, których działania statutowe obejmują ochronę przyrody, a w szczególności prowadzenie prac naukowych, badawczych i eksploracyjnych jaskiń. Jaskinia Wiślańska nie jest zatem udostępniana turystycznie – informują urzędnicy.

O planie zabezpieczenia jaskini informowaliśmy Was na początku roku [Czytaj: Zabezpieczą jaskinię ].


red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: