Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jasienica: budżet uchwalony jednogłośnie

Za budżetem Gminy Jasienica na 2020 roku, przedstawionym Radzie przez Wójta Janusza Pierzynę wszyscy radni zagłosowali ZA

Jednak jak zaznacza wójt, nie będzie to łatwy rok dla finansów Gminy a to dlatego, że przybywa wydatków, związanych z podwyżkami wynagrodzeń, przede wszystkim w oświacie, natomiast subwencje z budżetu Państwa na ten cel nie wzrastają. Co więcej, obniżone zostały podatki, z których część trafia do budżetu Gminy. – Nie my decydujemy o wzroście wydatków, ale musimy je ponosić. W odróżnieniu od innych samorządów sytuacja w Jasienicy jest o tyle lepsza, że my nie musimy zaciągać dodatkowych zobowiązań. Nasze zadania bowiem realizujemy z tego, co w poprzednich latach wypracowaliśmy i co pozyskujemy jako dofinansowanie z funduszy zewnętrznych – powiedział podczas sesji 20 grudnia Janusz Pierzyna.

Dodał także, że już ten rok był trudny, nie została bowiem sprzedana żadna działka w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej. – W marcu podpisaliśmy z Katowicką SSE umowę, mieli się zająć sprzedażą, do tej pory nic z tego nie wyszło – wyjaśniał wójt. Zaznaczył, że przy bierności KSSE postanowił powrócić do osobistego poszukiwania nabywców, co w poprzednich latach dało ten efekt, że Gmina sprzedała 9 działek za 26 mln zł.

Jak omawiał wójt, i w 2020 roku nie zabraknie inwestycji. Rozpoczęto projektowanie nowego układu komunikacyjnego w centrum Jasienicy wokół Urzędu Gminy z 3 rondami, rozstrzygnięto przetarg na rozbudowę Urzędu Gminy i budowę strażnicy OSP w Jasienicy, powstaje projekt przeprowadzenia z Powiatem Bielskim przebudowy drogi Międzyrzecze Rudzica oraz drogi łącznikowej do Strefy od strony Rudzicy. – Gdybyśmy nie mieli pieniędzy pozyskanych z utworzonej wcześniej Strefy, nie moglibyśmy sobie pozwolić na te inwestycje – zaznaczył wójt.

Również w przyszłorocznym budżecie znalazły się strategiczne inwestycje, choć wójt przyznał, że gdyby nie wspomniane dodatkowe obciążenia, niezależne od Gminy, mogłoby ich być więcej. Wójt zaznaczył również, że w przyszłorocznym budżecie znalazło się 5,5 mln zł na spłatę pierwszej raty obligacji, dzięki którym gmina przez wiele lat mogła się rozwijać bez zaciągania pożyczek. – Wypracowaliśmy już pieniądze na spłatę, dzięki czemu nie stanowią one dla nas jakiegoś nadmiernego obciążenia – komentował wójt. Łącznie przyszłoroczny budżet ma mieć wysokość ponad 140 mln zł po stronie wydatków, a więc o 9,5 mln zł więcej, niż wynosi tegoroczny plan finansowy Gminy Jasienica.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: