Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jasienica: absolutorium dla wójta

Sesja Rady Gminy Jasienica, w sprawie omówienia Raportu o stanie gminy za 2021 rok, odbyła się 14 czerwca. Radni jednogłośnie udzielili wójtowi Januszowi Pierzynie absolutorium.

Prezentuję raport po raz czwarty, aby każdy mieszkaniec naszej gminy miał obraz tego, co się działo i co udało się wypracować w minionym roku. Zachęcam, aby zapoznać się z nim i wyrobić sobie zdanie. I brać udział w dyskusji, gdy mówimy o sprawach gminy. Dlatego budujemy nową, obszerną salę sesyjną, aby każdy mieszkaniec miał możliwość wypowiedzieć się w sprawach ważnych dla naszej gminy – mówił wójt, po czym dodał: – Dokument jest obszerny, ale trzeba mieć świadomość, że to nie wszystko, że działań Gminy i podległych Wójtowi jednostek było dużo więcej. Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że życie naszej społeczności jest tak bogate. – podsumował Janusz Pierzyna.

Wójt z dokumentem w ręku omawiał kolejne punkty Raportu o stanie gminy Jasienica. Zwrócił uwagę m.in. jak rośnie wielkość budżetu, osiągając w ub. roku 164mln zł. Wyjaśniał, że imponujące możliwości inwestycyjne są dzięki Strefie, o której stworzenie zadbano kilka lat temu, a to służy do generowania dodatkowych dochodów. Dodał, że drugim źródłem dodatkowych wpływów do budżetu Gminy na potrzebne rozwojowe inwestycje były w ubiegłym roku środki z funduszów zewnętrznych. – Widać, jak wiele ich było, co świadczy o tym, że potrafimy o nie zabiegać – stwierdził.

Jak w każdym podsumowaniu, wójt podkreślał, że należy też zastanowić się nad kolejnym okresem, czyli nad obecnym rokiem. – Już widać, że to bardzo trudny czas. Mamy galopujący wzrost cen, więc będziemy mogli wykonać dużo mniej niż do tej pory. Czekają nas poważne wyzwania, ale miejmy nadzieję je zrealizować – zapowiedział Janusz Pierzyna.

Radni jednogłośnie przyjęli raport Wójta Gminy Jasienica, zatwierdzili też w ten sam sposób sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 r. Jego pracę nagrodzili brawami i złożyli gratulacje. Janusz Pierzyna podziękował za udzielone wsparcie i docenienie jego pracy.

Wcześniej, na wniosek wójta radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego dla Mazańcowic. Wójt podziękował także organizatorom i uczestnikom imprez, jakie w ostatnich tygodniach odbyły się na terenie gminy: MojFestu na Drzewiarzu, Święta Stracha Polnego w Rudzicy i dwudniowego festynu w Mazańcowicach. Janusz Pierzyna poinformował także, że w ostatnich tygodniach zostały rozstrzygnięte przetargi na poszczególne roboty drogowe w tym sezonie.

Radni zagłosowali też za propozycjami wójta zmian w tegorocznym budżecie Gminy. Dołożono 160 tys. zł do zakupu wyposażenia dla powstającej nowej sali sesyjnej i rozbudowywanego Urzędu Gminy. Dołożono również środki na pomoc dla Policji. I tak do wcześniejszych 40 tys. na zakup radiowozu dla Komisariatu w Jasienicy dołożono 5 tys. zł, do 25 tys. na zakup wozów służbowych przez Miejską Komendę Policji w Bielsku-Białej – 10 tys. zł, zaś na urządzenia teleinformatyczne przydzielono 10 tys. zł. Dofinansowano również zakup samochodu pożarniczego dla OSP Grodziec kwotą 300 tys. zł, z czego 250 tys. zł pochodzi ze środków Województwa Śląskiego. Całość zakupu będzie kosztować 900 tys. zł. Na samochód pożarniczy dla OSP Jasienica przeznaczono 208,3 mln zł, w tym wypadku całość kosztów ma wynieść 1,2 mln zł. Dla zbilansowania wydatków gminnej gospodarki odpadami komunalnymi przekazano też 500 tys. zł.

 

Raport o stanie Gminy Jasienica za 2021 rok

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: