Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jarmark św. Mikołaja i żywa choinka

Na cieszyński Rynek wraca żywa choinka. Jak zapowiada Burmistrz Cieszyna będzie okazała, około 13- metrowa. To nie jedyna zmiana w okresie przedświątecznym. Zostanie rozbudowany także kiermasz handlowy. Nie zabraknie koncertów, pokazów i dodatkowych atrakcji. Nowością jest również Cieszyński Orszak Świętego Mikołaja.

Żywa choinka w okresie przedświątecznym na cieszyńskim Rynku to nie nowość. Zmiana pojawiła się w 2015 roku, kiedy to władze zdecydowały się na zakup sztucznego bożonarodzeniowego drzewka. Sztuczna choinka u jednych wzbudzała zachwyt u innych wręcz przeciwnie, ale w tym roku już jej nie zobaczymy – nie na Rynku. Obecne władze postanowiły wrócić do żywego drzewka. Ma być ładne, okazałe, około 13-metrowe. Będzie w tym roku żywa choinka na którą trzeba wydać więcej pieniędzy. Trzeba ją odpowiednio oświetlić. Jest to ważne, bo sam Rynek jest bardzo ciemny co widać zwłaszcza w listopadzie, kiedy jeszcze nie ma żadnych ozdób świątecznych. Mam nadzieję, że to co zaproponujemy się spodoba – przyznała na konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Sztuczna choinka nie trafi do śmietnika, choć jak zdradza Burmistrz są z nią problemy związane z oświetleniem. Jest pomysł, aby zdobiła okolice dworca i Galerii Stela.

W tym roku nowych barw nabierze również cieszyński świąteczny kiermasz. Jarmark cieszyński jest podobno najdłużej istniejącym jarmarkiem świątecznym w rejonie. W tym roku zmienia trochę formułę, ponieważ zmienił się organizator jarmarku. Nie robi tego już podmiot prywatny. Organizatorem jest miasto Cieszyn, a wykonuje go COK „Dom Narodowy”. Formuła zmieniła się, bo oprócz stoisk standardowych, które już są ustawione na płycie Rynku i które zaczną działać 30 listopada. Planujemy dwa specjalne weekendy. Wtedy nie zabraknie dodatkowych wydarzeń – informuje Adam Cieślar dyrektor COK „Dom Narodowy”.

Warto z pewnością zwrócić uwagę na dzień 6 grudnia. W programie oprócz mszy św. roratniej w Rotundzie Św. Mikołaja i uroczystego rozświetlenia choinki na Rynku z udziałem Kapeli Góralskiej „Torka”, także nowość – Cieszyński Orszak Świętego Mikołaja, który przejdzie ze Wzgórza Zamkowego na Rynek. Wracamy do starej tradycji. W przeszłości księżna z księciem wraz z całym orszakiem, ze Wzgórza Zamkowego zjeżdżała na Rynek żeby rozświetlić choinkę i tak będzie w tym roku – dodaje Cieślar.

W sobotę i niedzielę (7-8.12) na Rynku pojawi się scena i wspomniane dodatkowe stoiska. Nie zabraknie muzycznych propozycji. W następny weekend (14-15.12) ciąg dalszy atrakcji i niespodzianek. Ten weekend upłynie pod znakiem nie tylko muzycznych propozycji , ale także kulinarnych. Uroczyste zakończenie tych świątecznych wydarzeń będzie miało miejsce 15 grudnia, kiedy to zostanie przekazane Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Cieszyna z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.

Jarmark zakończy się 23 grudnia. Kiermasz handlowy będzie czynny do tego dnia codziennie w godzinach od 10:00 do 18:00. Próbujemy nadać jarmarkowi inny charakter. Mamy nadzieję, że te nasze coroczne doświadczenia pomogą nam zbudować taki jarmark, jaki powinien być. Skoro mamy „Mały Wiedeń” to myślę, że do małego Wiednia powinniśmy dążyć – zwraca uwagę Staszkiewicz.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-29 11:41:50
tom lem: ... doczekamy się też przywiązania do świątecznego drzewa cieszyńskich ekologów, na czele z panią burmistrz, żelaznymi łańcuchami. Jak widać konsekwencja w działaniu zmienia się co 6 miesięcy w zależności od chęci "obrony klimatu".
2019-11-29 11:56:16
jasper: tom lem, a u ciebie jesli juz, to na swieta zapewne sztuczna choinka :)
2019-11-29 12:14:31
donekT: jasper-Q, Ty masz jakąkolwiek? Do tego na święta??? Jak widać, punkt etapu bywa zmienny...
2019-11-29 12:24:51
tom lem: jasper-Q, czyżbyś miał zamiar obchodzić tą "rzeź niewinnych drzew" razem z panią burmistrz. Ciekawe czy na rynku, czy pod choinką zdobiącą okolice dworca i Galerii Stela. Aby cieszyńskiej tradycji stało się zadość nie spóźnij się na Orszak Świętego Mikołaja, który przejdzie ze Wzgórza Zamkowego na Rynek. Zabierz własne łańcuchy;-)
2019-11-29 12:38:07
tom lem: ....dla "łapańców" wiadomość - w tym regionie w Orszak Świętego Mikołaja, koło Mikołaja maszeruje aniołek i diabeł. Latoś - nowum - będzie także przekupka, która zorganizuje jarmark;-)
2019-11-29 12:44:21
donekT: ... nie zapominajmy o pupilku. Wszystkie postacie mogą zawisnąć na choince... Oczywiście w formie świątecznej ozdoby.
2019-11-29 12:52:32
tom lem: donekT: nie pisz o wieszaniu, bo wrażliwi inaczej z szopki zrobią chlew. A propos, "szopka" alias stajenka, zagubiła się w przepastnych lochach urzędu. Ciekawe czy w ramach walki z zabobonami?
2019-11-29 13:41:57
donekT: Ozdobami można jeszcze UKRASIĆ lub zwyczajnie ustroić. Zawsze drzewko może pozostać nagie.
2019-11-29 13:44:44
donekT: Obawiam się, że od pewnego czasu tradycyjną "szopkę" zastąpił miejscowy ratusz, a wystawiania jest nie tylko od/na święta, ale przez cały rok. Przykład z protestów i braku konsekwencji ze strony władzy, i nie tylko, zdaje się to potwierdzać. Niewątpliwy "sukces" Nowej Cieszyńskiej Zmiany.
2019-11-29 17:28:17
: prawdziwy jarmark c u d ó w od tygodni odbywa się nie w Cieszynie, a w Warszawie: "Jest akt oskarżenia przeciwko wysokim urzędnikom resortu finansów za udział w grupie przestępczej, która miała wyłudzić 5 mln zł VAT. Urzędnicy trafili na eksponowane stanowiska za czasów, gdy szefem resortu był Marian Banaś."
2019-11-29 17:33:38
: aferę Banasia jak zwykle błyskotliwie i w punkt komentuje Roman Giertych: Roman Giertych: "Panie Marianie niech się Pan nie martwi zawiadomieniem do prokuratury. Gdy podobne zawiadomienie złożył Birgfellner na Kaczyńskiego, to czekaliśmy 9 miesięcy na decyzję, a na koniec odmówili wszczęcia. Tu pewnie będzie tak samo." +++ fajnie, można się uśmiechnąć, ale już chyba nawet pisiacki glon zaczyna kumać, że głosował na pospolitą m a f i ę, i miny zaczynają niewykształconym ze wsi rzednąć
2019-11-29 17:35:51
tom lem: ... każdy ma prawo dorobić do marnej urzędniczej pensyjki, przecież wszystko zgodne z prawem, tylko zależy która "grupa" to prawo czyta;-)
2019-11-29 17:52:21
jasper: Papiez Franciszek mowil cos o ekologicznym grzechu. Ciekawe jak prawdziwi katolicy beda interpretowac taki rodzaj grzechu ? Co do mojej choinki jest ekologiczna, bo w donicy :) Za to na drzewie powiesze jako happening „krysztalowych”, prawdziwych katolikow z rzadu PiS. Oj trzeszczy ten "narodowo- katolicki” kolchoz PiS" - pancerny krysztal kontra srebrny konus. Jest ciekawie !
2019-11-29 18:06:04
jasper: Pytanie - dlaczego Banas ma sie podac do dymisji? Szary posel od przejrzystosci , uczciwosci swoja partie nazwal Prawo i Sprawiedliwosc. Wiec sie pytam dlaczego ? jakie zarzuty po wyborze na prezesa NIK a nie przed jego wyborem. Czyzby ustawka, zeby mogl wybrac nastepcow z partii rzadzacej ? A pan Pinokio dlaczego znow klamal, ze raportu nie przeczytal do niedzieli? Wydaje mi sie, ze go znal od dawna. Jesli nie znal, to jest to zarazem potezna afera sluzb specjalnych nadzorowanych przez Kaminskiego, ktory powinien natychmiast podac sie do dymisji. I pomyslec, ze jeszcze 4 lata temu "afera" byly osmiorniczki Sikorskiego za 50 zl.
2019-11-29 19:25:21
tom lem: .....jasper'ek oczywiście nie wie "dlaczego Banas ma się podać do dymisji?" będzie bronił "afery" jak ośmiorniczki Sikorskiego za 50 zł.
2019-11-29 22:22:42
jasper: tom lem, najswietsza panienka, czy duch swiety pomieszal ci klepki.
2019-11-29 22:28:21
tom lem: Zamiast donicy na choinkę tegoroczną będzie podtrzymywał OX'owy dzban;-)
2019-12-05 09:09:22
Halos: Pewnie, bo mało mamy wydatków w mieście, nowe drzewko, nowe lampki, a co tam bogate miasto. Że o aspekcie ekologicznym, który tak podobno jest ważny dla Gosposi nie wspomnę. Dramat.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: