Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jan Kawulok i Andrzej Molin o budżecie województwa na 2020 rok

Wczoraj (16.12) Sejmik Województwa Śląskiego przyjął projekt budżetu na 2020 rok. Jakich inwestycji na terenie naszego powiatu możemy się spodziewać? O tym i innych tematach porozmawialiśmy z przedstawicielami naszego regionu - przewodniczącym Sejmiku Janem Kawulokiem (PiS) i radnym Andrzejem Molinem (KO).

Na jakie wsparcie finansowe może liczyć Śląsk Cieszyński?

Jan Kawulok: Szpital Śląski w Cieszynie dostanie 3 mln zł, jest też dotacja dla Szpitala Reumatologicznego w Ustroniu w wysokości 4 mln zł. Oczywiście kontynuowany będzie także remont drogi do Wisły. Po raz kolejny zorganizowany zostanie też Fundusz Sołecki, w ramach którego projekty będą mogły zgłaszać gminy także z naszego regionu. Jednak największą inwestycją jest realizacja linii kolejowej do Wisły, która łączyć będzie także Ustroń, Goleszów, Skoczów i Cieszyn. Jej koszt przekracza 500 mln zł.

Czy zaplanowane są także wydatki na modernizację skrzyżowania w Ustroniu-Manhattanie?

Tę sprawę znam z mediów, a nie jest to dla mnie źródło jednoznaczne. Będę się jednak starał rozmawiać z Urzędem Marszałkowskim, muszę zapoznać się z propozycjami Zarządu Dróg Wojewódzkich i burmistrza Ustronia.

Na wczorajszej sesji powołano także nadzwyczajną Komisję ds. Klimatu. Czym będzie się ona zajmować?

Już sama nazwa najdobitniej odzwierciedla jej zadania - jak wiemy, jest powołane Ministerstwo Klimatu. Środki na ochronę środowiska są coraz większe, dlatego uważamy, że taka komisja jest bardzo wskazana.

Czy będzie ona współpracować z ministerstwem?

Z pewnością będzie się koncentrować na współpracy z Sejmikiem Wojewódzkim, jednak tematycznie jak najbardziej, chcielibyśmy, aby to było pewne przedłużenie linii ministerialnej.

Dziękuję za rozmowę.


Na Facebooku napisał Pan, że został członkiem powołanej Komisji ds. Klimatu. Wiadomo już konkretnie, czym się będzie ona zajmować?

Andrzej Molin: Na chwilę obecną nie, ponieważ to była taka bardzo nagła inicjatywa, która pierwotnie nie figurowała w porządku obrad sesji. Zaproponował ją pan przewodniczący i klub PiS. Myślę, że jest to efekt - ale to tylko moja opinia - tych dyskusji, które się toczą w związku z wizytą premiera Morawieckiego na szczycie Rady Europejskiej.

Mogę jedynie przeczytać, że "przedmiotem działania komisji będzie opiniowanie, wspieranie, oraz inicjowanie działań związanych zz ochroną klimatu, zarządzaniem zasobami naturalnymi, ze szczególnym poszanowaniem przyrody oraz ochrony środowiska i podejmowanie działań w zakresie zrównowarzonego rozwoju społeczno-gospodarczego. Zakres działania będzie obejmował w szczególności dbałość o edukację ekologiczną społeczeństwa, propagowanie rozwiązań kompleksowych oraz ochronę krajobrazu, promowanie rozproszonych źródeł energii, wspieranie zmian kierunku gospodarki niskoemisyjnej, podejmowanie działań promujących efektywne wykorzystywanie energii i ekologicznych form transportu".

To doraźna komisja, ma funkcjonować od 1 stycznia 2020 do 31 grudnia 2021.

Napisał Pan też, że budżet wojewódzki jest "asekuracyjny". Z czego to wynika?

Radny Marek Kopel namawiał pana marszałka do bardziej zdecydowanego wykorzystania planowanych wolnych środków budżetowych. Pani skarbnik mówiła na posiedzeniach komisji, że takie są planowane i będą. Właśnie radny Kopel, swoją drogą były prezydent Chorzowa, wyliczył bardzo wysoką kwotę, ponad 250 mln zł, więc tu się z nim zgadzam, że to pewna asekuracja. Jednak dopiero w marcu, kiedy będzie podsumowany finansowo cały poprzedni rok, te środki będą jasno widoczne. Być może wtedy zostaną wprowadzone do budżetu.

Dla pewnej efektywności planowanych inwestycji lepiej by było, gdyby te pieniądze były uwzględnione od razu w budżecie. Wtedy jest większa szansa na ich realizację, łatwiejsza jest procedura przetargowa.

Mimo wszystko jednak jakieś pieniądze dla naszego powiatu się znajdą.

Tak, Szpital Śląski w Cieszynie otrzyma drugą transzę pomocy finansowej, której udzieliło województwo już w tym roku. Jako Cieszyniacy możemy się cieszyć, że realizowany będzie projekt przebudowy linii kolejowej, przebudowywana będzie także droga wojewódzka do Wisły. Wszystko wskazuje na to, że w Ustroniu na skrzyżowaniu ulicy Dominikańskiej i Kozakowickiej będzie projektowana sygnalizacja świetlna. Ta inwestycja powinna się zakończyć w 2021 roku.

Dziękuję za rozmowę.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-17 13:30:37
krzysztof.mn+: "Padnijmy na kolana, uczcijmy t e g o pana - z miłością, z czułością o n nam d a ł..."
2019-12-17 13:39:53
donekT: Niewątpliwie cieszyńska pańcia komuś dała sporo więcej... zwłaszcza dobro bezcennym znaczeniu...
2019-12-17 13:52:50
Tustela: Cinko ,jakoś preliminarz wygląda taki bardziej na zamydlenie oczu a i Cieszyn i Cieszyńskie nie cieszy się zbytnim mirem w województwie, nie wiedzieć do końca czemu?
2019-12-17 14:02:01
donekT: Cieszynowi nie pozostaje niż innego, niż cieszyć się Cieszynem i właścicielką oraz "tolerować" jej pupilka;)
2019-12-17 17:11:09
daniel3ttt: donekT znasz pupilka?
2019-12-17 18:05:17
donekT: Pupilek jest powszechnie znany, wspólnota miejsca pracy przenosi się na pewne zależności natury politycznej.
2019-12-17 19:21:02
krzysztof.mn+: "GiertychRoman Dec 16: Poseł PiS okradł PCK - ustaliła prokuratura. Okradają dzieci z Syrii ustalili dziennikarze. Kradną w spółkach, kradną w ministerstwach, kradną w agencjach, państwowych bankach i funduszach. Kradną coraz bezczelniej, bo czują zbliżający się koniec. K l e p t o k r a c j a - rządy z ł o d z i e i." [TT]
2019-12-17 19:27:51
krzysztof.mn+: trzeba wspomnieć, że panowie Molin i Kawulok pod choinkę przynieśli nam jeszcze jeden, wyczekiwany przez wszystkich jak dzieciątko w żłobie prezent, podwyżki cen prądu - dziękujemy, łaskawcy!....㋡
2019-12-17 20:13:18
daniel3ttt: donekT potrzebuję potwierdzenia. Jestem ciekaw czy pupilek hejtuje tylko z własnych urządzeń, czy wykorzystuje inne. Bo w drugim przypadku można by go rozliczyć. Zdemaskować i ukrócić ten proceder
2019-12-17 20:26:10
krzysztof.mn+: "Propozycja ustawy autorstwa PiS wprowadzającej usuwanie i kary dla sędziów za sprzeciw wobec władzy oznacza wprowadzenie w Polsce ustroju totalitarnego. Partia rządząca w takim ustroju stoi ponad prawem, a obywatele są jej niewolnikami. Bez wolnych sądów nie ma państwa prawa, tylko jest państwo partyjnych drani. Roman Giertych" - bezczelnemu łosiowi dedykuję, z sugestią by się z d e m a s a k r o w a ł _i_ u k r ó c i ł, przynajmniej o jęzor
2019-12-17 20:36:16
krzysztof.mn+: [agresja bolszewickiej władzy wobec polskiego społeczeństwa najwyraźniej niektórych tu inspiruje i na rogi się im rzuca...]
2019-12-17 21:42:46
krzysztof.mn+: "Sędzia Krzysztof Ptasiewicz został odwołany z delegacji do warszawskiego sądu okręgowego. Decyzja przyszła do sądu mniej niż godzinę po tym, jak odmówił prokuraturze zastosowania aresztu w sprawie karnej. W piątek sędzia Krzysztof Ptasiewicz rozpoznawał wniosek w sprawie w wydziale karnym Sądu Okręgowego w Warszawie. Był tam - jeszcze w piątek rano - na wieloletniej delegacji z sądu rejonowego. Ptasiewicz odrzucił wniosek prokuratury o areszt. Sędzia ocenił, że wniosek śledczych nie był dostatecznie uzasadniony. Jak opisuje "Rzeczpospolita", postanowienie wydał po godz. 11. Zaś już o 11:50 do prezesa sądu wpłynęło pismo z ministerstwa sprawiedliwości. Podpisana była w nim działająca z upoważnienia ministra Zbigniewa Ziobry podsekretarz stanu Anna Dalkowska. W piśmie stwierdzono, że z końcem dnia sędzia zostaje odwołany z delegacji i wróci do sądu rejonowego."
2019-12-17 21:45:19
krzysztof.mn+: a tak z ciekawości bym zapytał przewodniczącego Kawuloka co on myśli o brutalnej kampanii prowadzonej przez jego partię przeciwko polskim sędziom i całemu wymiarowi sprawiedliwości
2019-12-17 22:10:28
donekT: daniel3ttt Romuald Saletra się kłania, zapraszam do korespondencji na FB.
2019-12-18 09:13:22
krzysztof.mn+: jak Prawdziwy Polak z Prawdziwym Polakiem, tak się dogadują cyklista z burakiem
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: