Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jakub Greń najlepszy w Polsce

Ponad 20 tys. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w tegorocznej edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Zwycięzca był jeden: Jakub Greń - uczeń klasy III Liceum Ogólnokształcącego im. Osuchowskiego w Cieszynie.

19-letni licealista przeszedł przez wszystkie etapy olimpijskich zmagań, ale absolutnie nie spodziewał się takiego finału tej rywalizacji. - Tego nie przewidział chyba nawet żaden jasnowidz. Jeszcze nie mogę uwierzyć, że zwyciężyłem - mówi. Dodaje, że w parze z wiedzą szło szczęście. - W ścisłym finale nastąpiła dogrywka. Ja wylosowałem pytanie... numer 13 i odpowiedziałem trafnie, a kolega z Rzeszowa potknął się - opowiada.

- W tym roku olimpiada była poświęcona społeczeństwu obywatelskiemu. Temat zainteresował uczniów, a poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki - zauważa przewodniczący konkursowego jury, prof. Konstanty Wojtaszczyk.

- Zamierzam studiować prawo i politologię, a ten olimpijski sukces oznacza dla mnie otrzymanie indeksu na wybraną uczelnię. Ja widzę siebie jako studenta Uniwersytetu Warszawskiego i mam nadzieję, że nie zawiodę tej renomowanej uczelni - mówi uradowany Jakub.

Mieszka w Brennej i codziennie dojeżdża do „Osucha". Do olimpiady przygotowywał się solidnie pod kierunkiem nauczyciela Ryszarda Macury. „Połknął" tony literatury, ale wielce przydatna była też bieżąca wiedza nabywana z lektury gazet oraz oglądania programów informacyjnych i publicystycznych w telewizji. - Polityka, prawo, ekonomia interesują mnie od gimnazjum. Lubię też historię i geografię. Rekreacyjnie uprawiam narciarstwo i gram w siatkówkę - opowiada o sobie.

Jakub, podobnie jak wszyscy uczniowie klas trzecich, przygotowuje się do egzaminu dojrzałości. - Maturę będę zdawał bez niepotrzebnych stresów, bo indeks już na mnie czeka - mówi z nieukrywaną ulgą.
źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: