Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jakie zmiany w przekraczaniu granicy i obostrzeniach w Czechach

Sporo zmian nastąpiło w kwestii przekraczania granicy. Warto zatem wiedzieć kto i z jakiego powodu może ją przekraczać i jakimi musi legitymować się dokumentami.

Od soboty 27.02 jeśli wrócimy do Polski z Czech lub Słowacji będziemy zmuszeni poddać się kwarantannie. Aby jej uniknąć należy wykazać się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa nie starszym niż 48 godzin lub zaświadczeniem o przyjęciu podwójnej dawki szczepionki. Są też wyjątki. Określono to w wydanym w piątek 26.02 wieczorem rozporządzeniu. Jego pełny tekst znajdziemy tutaj https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000036701.pdf. Mowa w nim o tym, że bez testu mogą granicę przekraczać m.in. pracownicy transgraniczni wykonujący na terenie państwa sąsiedniego pracę zawodową, rolnicy których gospodarstwo znajduje się po obu stronach granicy, kierowcy transportu międzynarodowego czy uczniowie i studenci uczący się w państwie sąsiednim.

Ci ostatni jednak z pewnością w najbliższym czasie nie będą mieli powodu do przekraczania granicy, bowiem od poniedziałku 1.03 na terenie Republiki Czeskiej obowiązywać będzie stan wyjątkowy. W związku z tym o ile dotychczas uczniowie klas I-III uczyli się stacjonarnie, to od poniedziałku i oni przejdą na zdalny tryb nauczania. Zamknięte zostaną również przedszkola, a nawet żłobki.

To jednak nie koniec ograniczeń, jakie obowiązywać będą na terenie Republiki Czeskiej. O ile od dawna funkcjonuje tam godzina policyjna, w związku z czym nie wolno przemieszczać się po ulicach pomiędzy godziną 21:00 a 5:00, to od poniedziałku również w ciągu dnia przemieszczanie się będzie mocno ograniczone. Wolno będzie wychodzić tylko do pracy, na zakupy, do lekarza czy załatwić niezbędne sprawy w urzędzie. Na spacer na świeżym powietrzu można wyjść tylko w ramach miejscowości, w której się mieszka. Co do zakupów – otwarte będą tylko sklepy z artykułami pierwszej potrzeby oraz apteki. W dodatku obowiązywać będzie zakaz przekraczania granic powiatu bez ewidentnej konieczności. Pracownicy pracujący w innym powiecie, aniżeli mieszkają, aby przekraczać granicę powiatu muszą dysponować zaświadczeniem od pracodawcy. Ci zaś, którzy granicę powiatu przekraczać będą jednorazowo będą musieli przed wyjazdem napisać oświadczenie według podanego wzoru https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Cestne_prohlaseni___vzor.pdf , w którym zawarte będą takie informacje, jak to z jakiego powodu, kiedy i na jak długo się wyjeżdża. Na granicach powiatów wyrywkowo, tak, jak na granicy państwowej, zakazu niekoniecznego przemieszczania się pilnować będzie policja oraz wojsko. Warto tu przypomnieć, jak biegnie granica powiatów karwińskiego i frydecko-misteckiego. Tak więc przykładowo mieszkaniec Cieszyna czy Skoczowa jadący do pracy do trzynieckiej huty w ciągu dnia czterokrotnie przekraczać będzie granice, podczas przekraczania których wymagane jest okazanie dokumentów do tego uprawniających.

Jeśli już należymy do grona osób, dla których poruszanie się po terytorium Republiki Czeskiej jest konieczne i posiadamy wszystkie wymagane do tego dokumenty, to musimy dodatkowo pamiętać, że w miejscach publicznych takich jak sklepy, autobusy, pociągi czy na przystankach obowiązkowo należy mieć maseczkę FFP2. Niedozwolone są ani bawełniane maseczki, ani te chirurgiczne.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-28 21:14:49
Anthony: na epidemię klasycy - z cyklu "Cytaty z wielkich", Daniel Obajtek: "Kurwa."
2021-03-01 06:23:48
LeonKowalski : Kolejny cytat klasyka Daniela Obajtek- "Pandemia, Skur**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała"
2021-03-01 10:26:34
wyśmienity cwaniaczek: pepiki jak głupie są to są ale potrafią przestrzegać zaleceń i wytycznych rządu !!!! nie co nasze niedorozwoje , które twierdzą że wirusa nie ma, że w szpitalach leżą statyści a smugi kondensacyjne na niebie pozostawione przez dżety to rozpylana substancja aby kontrolować nasze mózgi .......:) :)
2021-03-01 11:59:19
koszor: Cwaniaczku - a twój mózg jest kontrolowany przez kogo? Bo na razie jako "oświeconego" stać cię tylko na obrażenie: Czesi są głupcy, Polacy to niedorozwoje. Kim ty jesteś?
2021-03-01 12:00:11
koszor: Jeśli Czesi tak wiernie przestrzegają zakazów i nakazów, to dlaczego mają jedne z najgorszych statystyk w europie? To nielogiczne, prawda? Ale tobie i tobie to podobnym to nie przeszkadza. Nie przeszkadza ci też, że pewna część społeczeństwa bankrutuje, ważne żebyś "TY" mógł zakupy zrobić w Kauflandzie i żeby ci Czesi nie przeszkadzali.
2021-03-01 15:12:37
wyśmienity cwaniaczek: ja jestem wykształconym ślązakiem , który nazywa rzeczy "po imieniu" a tych co niby bankrutują zapytajcie ile przesrali kasy z tarczy PFR !!!!!!! na wycieczki, narty itd głąby !!!! jedna teoria spiskowa mi sie podoba --- WIRUS TO CELOWE DZIAŁANIE WŁADZ ŚWIATOWYCH BO LICZY JAKOŚĆ SPOŁECZEŃST A NIE ILOŚĆ MONGOŁÓW I BURAKÓW TAKICH JAK TY I TY
2021-03-01 15:45:44
św. Patryk.: tydzień w temu w Czeskim Cieszynie, ładna pogoda, dość sporo ludzi na ulicach, z daleka można było poznać Polaków bo praktycznie tylko oni nosili maseczki - to a propos dlaczego Czesi są w czarnej epidemicznej dupie i mrą jak muchy na covida
2021-03-01 19:08:59
Kankee: Czescy dziennikarze sami potwierdzają że Czesi nie stosują się do zaleceń.w ich przypadku narodowy luz i beztroska przynosi opłakane efekty.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: