Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak zarejestrować samochód? - poradnik ox.pl

Zakup samochodu to nie tylko trudna decyzja, jaką jest wybór odpowiedniego modelu, rocznika a także konfrontacja preferencji z zasobnością portfela. Zakup samochodu to w rzeczywistości tylko początek długiej drogi, jaką każdy nowy właściciel pojazdu musi przejść w związku z różnego rodzaju formalnościami. Jedną z nich jest rejestracja samochodu w wydziale komunikacji starostwa powiatowego.

W przypadku zakupu samochodu z salonu najprawdopodobniej komplet dokumentów, które są nam potrzebne do rejestracji pojazdu otrzymamy od sprzedawcy. Jednak w przypadku samochodu używanego komfortu takiego nie będzie i wszelkiego rodzaju wnioski będziemy musieli skompletować sami. Na szczęście formularze dostępne są na stronach internetowych odpowiednich instytucji, można również otrzymać je w miejscu, gdzie chcemy zarejestrować pojazd. W tym przypadku jednak musimy liczyć się z kolejną wizytą, gdyż wypełnienie takiego druku jest dosyć czasochłonne.

Jeżeli już w jakiś sposób zdobędziemy wniosek, samo jego wypełnienie nie powinno nastręczyć zbyt wielu trudności. We wniosku wymagane są nie tylko dokładne dane właściciela pojazdu (i ewentualnych współwłaścicieli), ale również informacje o samochodzie. Numer VIN pojazdu, marka, czy też model bez problemu można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym, który otrzymaliśmy w momencie zakupu. Jeżeli we wniosku znajduje się rubryka, w której wymagane jest podanie numeru silnika można ją zignorować, wnioski te to pozostałość po dawnych przepisach, dziś urzędnicy nie wymagają podawania tej informacji, zwłaszcza że rubryka została już z większości wniosków usunięta.

Sam wniosek nie jest jednak wystarczający w celu rejestracji pojazdu. Należy do niego dołączyć komplet dokumentów. Tutaj wymagane są:

 • Umowa kupna sprzedaży (bądź faktura VAT, umowa darowizny, zaświadczenie o nabyciu spadku itp.)
 • Karta pojazdu (jeżeli została wydana, nie wszystkie samochody ją posiadają)
 • Dowód rejestracyjny
 • Tablice rejestracyjne (nie wystarczy jedna sztuka, w wydziale komunikacji trzeba się stawić z obiema)

Te rzeczy musi posiadać z sobą każdy, kto chce auto zarejestrować. Dodatkowo osoby, których samochód jest współwłasnością muszą mieć jeszcze pełnomocnictwo współwłaściciela (jeżeli nie pojawią się na miejscu oboje). W przypadku samochodów kupionych i zarejestrowanych wcześniej w innych krajach potrzebny jest jeszcze dowód opłacenia akcyzy oraz tłumaczenia dokumentów, jeżeli te zostały spisane w innym języku.

Z kompletem dokumentów należy pojawić się w wydziale komunikacji starostwa powiatowego. W przypadku osób rejestrujących samochody w Powiecie Cieszyńskim wizytę w urzędzie rozpoczniemy od pobrania odpowiedniego numerka ze specjalnego automatu. Następnie należy poczekać aż numer nam przydzielony pojawi się na tablicy informacyjnej, wraz z numerem okienka, do którego mamy się udać. W niektórych starostwach wprowadzono już możliwość rezerwowania wizyty za pośrednictwem Internetu, jednak w Cieszynie wciąż wszystko odbywa się tradycyjną drogą.

W przypadku, gdy dokumenty zostaną prawidłowo skompletowane oraz przyjęte przez urzędnika zostaje wydane pozwolenie czasowe (dzięki któremu samochód może poruszać się po drodze bez nowego dowodu rejestracyjnego), które jest ważne przez trzydzieści dni. W razie kontroli policyjnej kierowca okazuje właśnie ten dokument, który jest ważny przez 30 dni od daty wydania (w szczególnych przypadkach jego ważność może zostać przedłużona jeszcze o dwa tygodnie, jednak w praktyce tej zasady raczej się nie stosuje).

Gdy dowód jest gotowy zwykle nowy właściciel pojazdu jest informowany (często stosowane są wiadomości e-mail, bądź SMS). Wtedy należy ponownie pojawić się w wydziale komunikacji w celu odbioru dowodu rejestracyjnego, wtedy również trzeba przedstawić ważną polisę OC z danymi nowego właściciela. W tym momencie oddaje się również pozwolenie czasowe.

Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji wiąże się również z odpowiednimi opłatami. W przypadku samochodu kupionego w Polsce kwota to nie przekracza 200 zł (chyba, że nowy właściciel zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne, których koszt to 1000 zł). Najmniej zapłaci osoba, która kupiła auto zarejestrowane wcześniej w tym samym powiecie, gdyż stare tablice rejestracyjne nie muszą być zmieniane i odpadają koszty z tym związane.

To jednak nie koniec kosztów. Każdy nowy właściciel samochodu musi pamiętać, że jeżeli auto kupił od osoby prywatnej i zapłacił za niego więcej niż 1000 zł, musi w ciągu 14 dni zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, w tym celu jednak należy udać się do właściwego urzędu skarbowego. Nie warto obniżać kwoty, która znajduje się na umowie, w celu uniknięcia tego podatku, gdyż w razie wątpliwości wartość auta może być oszacowana przez specjalistów, a odpowiedni urząd skarbowy może na nieuczciwego nabywcę samochodu nałożyć stosowną karę finansową.

Poniżej lista kosztów, związanych z rejestracją pojazdu kupionego w Polsce:

 • Tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł
 • Tablice rejestracyjne indywidualne 1000 zł
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Opłaty ewidencyjne – 2 zł
 • Pełnomocnictwo – 17 zł (w przypadku, gdy współwłaścicielem samochodu jest osoba z bliskiej rodziny, pełnomocnictwo jest bezpłatne)

 

Koszty rejestracji samochodu z innego kraju UE:

Tutaj drogę rejestracji samochodu należy rozpocząć w urzędzie celnym, gdzie za sprowadzenie pojazdu do kraju należy zapłacić akcyzę (% od wartości samochodu). Do kosztów należy również doliczyć usługi tłumacza przysięgłego, który musi przetłumaczyć i poświadczyć swoim podpisem wszystkie dokumenty obcojęzyczne, wymagane przy rejestracji samochodu. Na szczęście dla wszystkich kupujących opłata recyklingowa obowiązywała tylko do końca 2015 roku, w związku z czym aktualnie rejestracja takiego pojazdu jest tańsza o 500 zł.

 • Tablice rejestracyjne zwyczajne – 80 zł
 • Tablice rejestracyjne indywidualne 1000 zł
 • Dowód rejestracyjny – 54 zł
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł
 • Nalepka kontrolna – 18,50 zł
 • Opłaty ewidencyjne – 2 zł
 • Pełnomocnictwo – 17 zł (w przypadku, gdy współwłaścicielem samochodu jest osoba z bliskiej rodziny, pełnomocnictwo jest bezpłatne)
 • Karta pojazdu – 75 zł
 • Tablice czasowe – 60 zł
 • Tłumaczenia – ok. 100 zł

 

W przypadku pojazdów, które zostały sprowadzone spoza krajów Unii Europejskiej procedura jest bardzo podobna, jednak oprócz akcyzy zapłacimy jeszcze cło. Cło wynosi 10% jakie ponieśliśmy w związku z zakupem auta, czyli wartość samego auta oraz koszty jego sprowadzenia. W tym przypadku warto się zastanowić nad sprowadzeniem samochodu na przykład z USA, gdyż cło od samego transportu jest stosunkowo wysokie. Z pewnością jednak kwoty te nie przerażą pasjonatów motoryzacji z innych kontynentów, warto jednak aby zapoznali się oni z powyższymi informacjami, w celu rozplanowania wydatków.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-28 20:15:07
kwantan: No proszę jaki tam jest pokazany luzik , w rzeczywistości obraz jest zupełnie inny . By dokonać takiej rejestracji powinniśmy przygotować się na jakieś 2-3 godziny stania w kolejce do okienka .
2018-01-29 17:58:20
paulus601(dawny paulus60): @kwantan Dobrym sposobem, który już kilka razy sprawdziłem jest przyjazd do starostwa ok. 6.00 rano. Poczekasz 1,5 godziny, ale masz gwarancję, że będziesz pierwszy, najdalej drugi czy trzeci. Lepsze to, niż 3 godziny stania w kolejce.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: