Jak wybrać dobry kurs językowy?

Oferta nauczania języków obcych na rynku jest bardzo szeroka. Jak zdecydować, który kurs będzie najbardziej odpowiedni dla naszych dzieci? Pytanie to zadaliśmy pani Joannie Pelc-Kawulok, której szkoła językowa ABC ENGLISH, mająca swoją siedzibę w Skoczowie przy ulicy Mickiewicza 43, w tym roku obchodzi swoje 20-lecie działalności.

Zapytaliśmy co sprawia, iż słuchacze szkoły językowej ABC ENGLISH nie tylko wybierają ją spośród wielu innych, ale przede wszystkim pozostają przy swoim wyborze przez wiele lat. Warto podkreślić, iż około 80% uczniów kontynuowało naukę w szkole ABC ENGLISH nawet przez 10 lat, czyli niemal cały okres edukacji szkolnej.

Pani Joanna wskazała na kilka jej zdaniem najistotniejszych aspektów, na które warto  zwrócić uwagę wybierając szkołę językową.

  1. Nauka języka to długotrwały proces, który jednak nie musi być żmudny, jeśli wybierzemy szkołę, która w ramach zajęć może nam zaoferować coś więcej niż tylko podręcznik.   Quizy językowe, zabawy ze słownictwem, gry planszowe, scenki rodzajowe czy  ćwiczenia konwersacyjne, zajęcia internetowe, zajęcia na smart TV czy materiał filmowy w różnej formie –to wszystko w bardzo produktywny sposób uatrakcyjnia zajęcia.
  2. Obecnie popularnym słowem na rynku usług językowych jest „zabawa”. Można jednak cały rok chodzić na kurs i nauczyć się bardzo niewiele. Nawet zabawa musi przynosić wymierne efekty i być uzupełnieniem metod tradycyjnych. Każdy uczeń potrzebuje uporządkowanej wiedzy. Zadania domowe i testy są nieodłącznym elementem nauki.
  3. Wybierając kurs warto przyjrzeć się kompetencjom lektorów pracujących w danej szkole. Wykształcenie metodyczne idące w parze z doświadczeniem lektora gwarantuje zajęcia prowadzone nie tylko na wysokim poziomie, ale także w interesujący sposób. Wymagający i konsekwentni lektorzy to najlepsza rekomendacja kursu językowego. Dobrze jest, gdy również dyrekcja szkoły posiada wykształcenie filologiczne gdyż ułatwia to wzajemne zrozumienie i dobrą współpracę wszystkich uczących w szkole.
  4. Samo miejsce prowadzenia zajęć ma również duże znaczenie. Posiadanie przez organizatorów własnej szkoły dostosowanej do potrzeb dydaktycznych jest na pewno sporym atutem.
  5. Dobry kurs regularnie monitoruje poziom postępów w poszczególnych grupach i w przypadku znaczących dysproporcji zmienia ich skład.
  6. Część szkół językowych, w tym również i nasza, oferuje zajęcia z „native speakerami” (lektorami z krajów anglojęzycznych). Zajęcia takie są zazwyczaj uznawane przez kursantów za bardzo interesujące i wywierają pozytywny wpływ, mobilizują do pracy, szczególnie nad językiem mówionym.
  7. Dobry kurs to taki, na którym każdy z jego młodszych uczestników otrzymuje świadectwo z pełnym wykazem ocen zdobytych z ciągu półrocza, jak też świadectwo na koniec roku szkolnego. Stosowanie ocen opisowych powinno stanowić ważny element każdego świadectwa, gdyż często tylko w taki sposób można uzmysłowić rodzicom rzeczywisty stan wiedzy ich dzieci.
  8. Dobra szkoła stara się podchodzić do każdego klienta indywidualnie. Nie zawsze jest to możliwe, ale wiele zależy tu od dyrekcji szkoły. Ważne są indywidualne rozmowy kwalifikujące do grupy, dopasowanie godzinowego planu zajęć, kontakt telefoniczny z rodzicami w sytuacjach takich jak brak postępów w nauce lub nieodpowiednie zachowanie.
  9. Warto oczywiście zasięgnąć opinii o kursie od osób już uczęszczających.
  10. Zajęcia jeden raz w tygodniu są naszym zdaniem niewystarczające. Kontakt z językiem jest zbyt rzadki aby postęp był zauważalny.

Może warto o tym pomyśleć, wybierając kurs dla naszych dzieci. U progu nowego roku szkolnego życzymy wszystkim poszukującym dobrego miejsca do nauki dla siebie lub swoich podopiecznych dokonania trafnego wyboru.

ABC ENGLISH

ul. Mickiewicza 43, Skoczów

+48 501 281 982

kontakt@abcenglish.ox.pl

 

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją