Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak rozwijać będzie się Gmina Hażlach?

We wtorek (14.06) w Kończycach Wielkich odbyło się pierwsze z cyklu spotkań dotyczących Strategii Rozwoju Gminy Hażlach do 2030 roku. Spotkanie miało charakter warsztatów – mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji oraz przedstawiciele samorządu wspólnie omawiali stan gminy oraz perspektywy rozwoju.

Spotkanie w Kończycach Wielkich to pierwsze z cyklu trzech spotkań, które mają pomóc w opracowywaniu Strategii Rozwoju Gminy do 2030 roku. Jak podkreślał wójt Grzegorz Sikorski, poprzedni dokument, określający kierunki rozwoju pochodzi sprzed wielu lat i konieczne jest opracowanie nowego planu działań, dostosowanego do obecnej sytuacji, wyzwań i możliwości.

Pierwsze spotkanie polegało na pracy w grupach. Uczestnicy mieli za zadanie wskazać wszystkie elementy Gminy Hażlach, które można uznać za atuty – te, które sprawiają, że mieszkańcy są zżyci ze swoją gminą, te które przyciągają tutaj kolejnych mieszkańców, oraz te, które mogą być atrakcyjne z punktu widzenia przedsiębiorców. Jako największe atuty gminy wskazywano jej historię, otwarte, wielokulturowe i wieloreligijne społeczeństwo, piękne krajobrazy, a także władze gminy oraz urząd, który jest otwarty i pomocny.

Druga część polegała na wskazaniu wszystkich negatywnych aspektów. Tutaj uczestnicy warsztatów głównie wskazywali zniszczone drogi, brak ścieżek rowerowych, brak strefy przemysłowej, wysokie ceny nieruchomości, czy niewystarczający rynek pracy.

Trzecie zadanie to prognozowanie, do czego doprowadzą obecne działania. Tutaj zdania były podzielone. Część grup twierdziła, że będzie duży napływ ludności, inni wskazywali, że gmina będzie się powoli wyludniać. Prognozowano również powstanie gminnych marek,  poprawę ekonomiczną, czy poprawę infrastruktury.

Pierwsza część warsztatów to dopiero początek. Podczas kolejnych mieszkańcy będą sugerować, jakie kierunki rozwoju powinny być przyjęte przez Hażlach, a także jak najlepiej zachęcić społeczeństwo do działania.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-16 20:23:02
Władek na skuterze: Strategia --napewno śmieci po 100 od osoby bo to tylko umieją zrobić,pobocza będą dalej zarosniete i nieobsypane kamykiem ,ale za to hrabina hohenstain będzie miała kolejną herbatke bo nie ma ważniejszej rzeczy niż herbatka
2022-06-17 10:44:08
Miglanco: Od herbatki wolałbym winko. Przy winku pogadałbym o śmieciach w Goleszowie za 35 zł, Ustroniu za ponad 36 zł więc wychodzi na to, że władze w Hażlachu to na rękach trzeba nosić.... Ma ktoś pomysł na tą pato-sytuacje śmieciową? Co przetarg to dramat
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: