Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jak pandemia wpłynęła na czytelnictwo (podsumowanie)

Rok temu nikt nie wyobrażał sobie takiego scenariusza na 2020 rok jaki mamy od marca br. Na całym świecie. Od marca czyli od dziewięciu miesięcy mamy do czynienia z pandemią korona wirusa. Ograniczenia jakie mamy w związku z tym dotykają wszystkich branż, instytucji i osób. Nie inaczej jest w dziedzinie kultury i sztuki. Podczas tych 9 miesięcy 2020 roku dwa razy były zamknięte dla czytelników biblioteki, a jak był do nich dostęp to z licznymi obostrzeniami. Końcem 2020 roku zapytaliśmy bibliotekarzy naszego powiatu jak to wyglądało u nich podczas tego okresu?

Odpowiedzi na zadane pytania zaprezentowaliśmy z podziałem na miejscowości w ostatnim czasie na łamach naszego portalu. Teraz chcielibyśmy podsumować całość naszej serii „Czytelnictwo podczas pandemii…”. Bibliotekarze podeszli do tematu bardzo poważnie, przekazując odpowiedzi z dużą ilością cennych informacji. Poniżej kilka zdań podsumowania.

Praktycznie wszystkie biblioteki powiatu cieszyńskiego informują, że od marca 2020 roku czyli od momentu pierwszego zamknięcia bibliotek preferencje czytelników co do gatunku wypożyczanych książek się nie zmieniły. Najczęściej szukaliśmy literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów, biografii oraz tematyki II wojny światowej. Popularna była również fantastyka, literatura historyczna i literatura obozowa („Tatuażysta z Auschwitz”, „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auchwitz”). Wśród najpopularniejszych autorów wybieraliśmy m.in. Katarzynę Michalak, Gabrielę Gargaś, Danielle Steele, Norę Roberts, Remigiusza Mróz, Wojciecha Chmielarza, Nele Neuhaus czy Mons Kallentoft.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 13 marca 2020 wszystkie Biblioteki w całym kraju zostały zamknięte dla czytelników od 16 marca. Wznowienie obsługi nastąpiło dopiero 11 maja. Jednak było to wznowienie tylko wypożyczeń zbiorów, natomiast pozostałe wydarzenia, które w bibliotekach się odbywały do dzisiaj są całkowicie wstrzymane lub przeniesione do sieci. Zarówno miejskie jak i gminne biblioteki zwracają uwagę, że w wyniku pandemii i obostrzeń sanitarnych czytelnicy pozbawieni są bezpośredniego kontaktu z książkami, nie mogą sami szukać wybranych pozycji czytelniczych na półkach i ilość osób odwiedzających biblioteki się zmniejszyła jednak stali i zagorzali czytelnicy są wierni książce i starają się odwiedzić bibliotekę aby zaopatrzyć się w coś ciekawego. Część instytucji wprowadziła „książkę na telefon”, cały czas można było przeglądać księgozbiory i dzięki temu rozwiązaniu pobyt w bibliotece, a raczej wyznaczonym miejscu w niej ograniczyć do minimum. Personel bibliotek cały czas dokłada wszelkich starań aby obsługa czytelnika odbywała się na jak najwyższym poziomie.

W Oddziałach dla dzieci większości bibliotek można zaobserwować od kilku lat większe zainteresowanie książką dla najmłodszych czytelników. Czas pandemii potwierdza bardzo te tendencje. Wśród młodzieży największym powodzeniem cieszyły się książki z fantastyki, przygodowe oraz lektury szkolne. Kilka bibliotek uczestniczyło w projekcie „Mała książka wielki człowiek”, który skierowany został głównie dla najmłodszej grupy czytelniczej.

Czas pandemii , brak możliwości lub też bardzo ograniczone możliwości organizowania warsztatów, zajęć edukacyjnych promujących książkę i czytelnictwo, spotkań z ciekawymi osobami spowodowały, że bibliotekarze mieli mniej możliwości pozyskiwania nowych czytelników, odbiorców. Jednak pomimo tych kłopotów wszyscy są zgodni, że czytelnictwo w powiecie ma się dobrze i korona wirus książek nie dopadł. Miejmy nadzieję, że sytuacja w najbliższym czasie trochę się wyklaruje i biblioteki będą mogły wpuścić czytelników między regały z książkami.

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: