Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jak i kiedy nadpłacać kredyt gotówkowy?

Wiele osób każdego dnia zastanawia się, czy, jak i kiedy nadpłacać kredyt gotówkowy – w końcu mowa o jednym z najpopularniejszych w Polsce produktów finansowych. Nic dziwnego, bowiem dowolność wykorzystania pożyczonej kwoty, szybki czas decyzji ze strony instytucji finansowej oraz kilka innych korzyści – czyni tę pożyczkę gotówkową niezwykle atrakcyjnym rozwiązaniem, gdy pojawia się dodatkowa potrzeba pieniędzy. Czy jednak nadpłacanie kredytu gotówkowego to dobry pomysł? Sprawdź najważniejsze informacje!

Czy nadpłata kredytu zawsze się opłaca?

Jeśli zależy Ci na jak najszybszym pozbyciu się kredytu gotówkowego – jego nadpłata może Cię zainteresować. Jednak zanim zdecydujesz się na ten krok – musisz dokładnie przemyśleć, kiedy nadpłacać kredyt gotówkowy – aby w istocie mogło Ci się to opłacać. Jedną z pierwszych kwestii jest również to, czy istnieją jakieś dodatkowe opłaty związane z uiszczeniem nadpłaty, a jeśli tak – o jak wysokich kwota mowa. Rozeznanie tego pozwoli Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, czy nadpłata kredytu będzie opłacalna w Twoim przypadku.

Gdzie szukać informacji na temat dodatkowych opłat z tytułu nadpłaty?

  • Umowa kredytowa.
  • Regulamin oferty.

Kiedy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Zanim jednak wejdziesz głębiej w temat tego, jak i kiedy nadpłacać kredyt gotówkowy – warto w pełni zrozumieć, czym właściwie jest sama nadpłata. Polega to na tym, że oddajesz do banku większą kwotę środków, niż ta wynikająca z ustalonej miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej. Bank musi ją przyjąć! Wynika to z przepisów ustawy o kredycie konsumenckim. Co więcej, w każdym momencie masz prawo do takiej nadpłaty. Nie oznacza to jednak równocześnie, że w każdym momencie taka nadpłata może Ci się opłacać.

Dlaczego nadpłata kredytu gotówkowego może być opłacalna?

  1. Możesz w ten sposób skrócić okres kredytowania.
  2. Możesz zmniejszyć odsetek w wyniku obniżenia kapitału pozostałego do spłaty.
  3. Możesz uzyskać zwrot nadpłaconych kosztów pozaodsetkowych kredytu.

Jakie zagrożenia niesie nadpłata kredytu gotówkowego?

  • Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów – prowizja do banku ma miejsce w niektórych przypadkach. To ten zapis może wpłynąć na nieopłacalność nadpłaty!

Jak nadpłacić kredyt gotówkowy?

Zastanawiając się nad tym, jak i kiedy nadpłacać kredyt gotówkowy musisz przede wszystkim rozważyć dwie kwestie. Pierwsza: kiedy nadpłacać kredyt przed czy po racie? Praktyka pokazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest płacić w ramach spłaty takie same raty, co przed dokonaniem nadpłaty.

Druga kwestia jest taka – że idealnym momentem na nadpłatę jest ten, kiedy bank nie pobiera prowizji za taką operację, a kiedy to ma miejsce w przypadku Twojego kredytowania – to już musisz się upewnić korzystając z informacji zwartych w wyżej wymienionych dokumentach tj. umowie kredytowej oraz regulaminie oferty. Dla każdej instytucji finansowej może to wyglądać nieco inaczej.

Jak nadpłata kredytu gotówkowego wpływa na spłatę kredytu?

Wystarczy krótka analiza danych poprzez korzystanie z narzędzia online tj. kalkulator raty kredytu gotówkowego, aby przekonać się, że niemal zawsze nadpłata jest opłacalna – nawet, jeśli mowa o naprawdę niewielkich kwotach. Wynikają nade wszystko z tego dwie podstawowe korzyści, a mianowicie: obniżenie wysokości comiesięcznych rat oraz oczywiście skrócenie czasu kredytowania.

Co ciekawe, nadpłata kredytu gotówkowego może być też korzystna z psychologicznego punktu widzenia – szybsze uwolnienie się od długu na pewno przyczynia się do polepszenia samopoczucia kredytobiorcy. Wpłynie to też korzystnie na poprawę zdolności kredytowej oraz historii w BIK. Jeśli więc rozważasz, kiedy nadpłacać kredyt gotówkowy – wiedz, że w większości przypadków jest to zdecydowanie dobry pomysł. Jednym z nielicznych wyjątków od tej reguły jest sytuacja, gdy prowizja narzucona z tego tytułu przez bank zdaje się być na tyle wysoka, iż korzyści wynikające z nadpłaty w tym świetle zdają się nie być wystarczająco atrakcyjne i opłacalne dla kredytobiorcy. W razie wątpliwości zawsze warto też zwrócić się o pomoc i fachową poradę do doradcy finansowego.

Kiedy nadpłata kredytu gotówkowego może być bardziej opłacalna niż oszczędzanie?

Czy można wcześniej spłacić kredyt gotówkowy? Teraz już wiesz, że tak oraz masz świadomość, że zwykle jest to naprawdę opłacalne. Wiesz też, kiedy nadpłacać pożyczkę gotówkową – aby móc czerpać wyżej wymienione korzyści.

Po wykonaniu odpowiednich analiz i rachunków zrozumiesz też, że w wielu przypadkach taka dobrze przemyślana nadpłata kredytu gotówkowego w istocie może się okazać dużo bardziej opłacalna niż tradycyjne oszczędzanie – zwłaszcza biorąc pod uwagę możliwość uzyskania zwrotu części nadpłaconej prowizji lub innych kosztów kredytowych oraz to, że ogólnie taki ruch finansowy z Twojej strony realnie wpłynie na zmniejszenie całościowych kosztów kredytowania. Konieczne jest jednak przemyślenie tego w opozycji do złożenia pieniędzy na lokacie czy koncie oszczędnościowym przy rozeznaniu każdego, indywidualnego przypadku.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: